USD
3,8395
EURO
4,5204
ALTIN
153,6246

ABD Rusya’yı tehdit etti

  Suriye Devlet Başkanı Beşşa Esed güçleri Rusya’nın hava saldırılarının yardımıyla Halep kentine yönelik operasyonlarını sürdürürken, ABD’den Moskova’ya tehdit gibi sert mesaj geldi. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, rejim güçleri ile Rus Hava Kuvvetler’nin Halep’te ortaklaşa düzenlediği bombardımanlar sona ermezse, Moskova’yla tüm teması keseceklerini açıkladı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Kerry’nin Rusya Dışişleri Bakanı […]

ABD Rusya’yı tehdit etti
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

 

Suriye Devlet Başkanı Beşşa Esed güçleri Rusya’nın hava saldırılarının yardımıyla Halep kentine yönelik operasyonlarını sürdürürken, ABD’den Moskova’ya tehdit gibi sert mesaj geldi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, rejim güçleri ile Rus Hava Kuvvetler’nin Halep’te ortaklaşa düzenlediği bombardımanlar sona ermezse, Moskova’yla tüm teması keseceklerini açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Kerry’nin Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’la yaptığı görüşmede, Suriye’nin Halep’te yaptığı operasyonları durdurması konusunda acil adımlar atılmazsa Moskova’yla olan ikili ilişkileri askıya alacaklarını söylediğini aktardı.

Günlük basın bilgilendirme toplantısında, Suriye iç savaşına dair değerlendirmeler yaparken, Rusya’yı uyaran John Kirby, “Suriye’de iç savaşın devam etmesi halinde aşırıcı gruplar, bu durumu istismar edebilir ve operasyonlarını genişletebilir. Şüphesiz bu, Rusya’nın menfaatleriyle çatışabilir ve Rusya şehirleri dahi bu saldırılara maruz kalabilir” ifadesini kullandı.

Ayrıca Kirby, bu tabloda Suriye’de savaşan Rus askerinin de zarar göreceğini belirterek “Rus askerleri ceset torbaları içinde ülkelerine dönebilir. Rusya kaynaklarını ve daha fazla savaş uçağını kaybedebilir” şeklinde konuştu.

Öte yandan Muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde yardım çalışması yapan gönüllüler, son sekiz gündür savaşta bini aşkın insanın öldüğünü vurguladı.

Rusya ve Suriye’nin insan dışı bu tutumuna uluslarrası örgütlerin yanında Katoliklerin ruhani lideri Papa Francesco da tepki göstermişti. Papa, “Bombardımanların sorumlularının vicdanına sesleniyorum: bunun hesabını Tanrı’nın huzurunda vermek zorunda kalacaksınız” uyarısında bulunmuştui.

 

YORUMLAR


    0 YORUM