USD
3,9245
EURO
4,6524
ALTIN
162,9381

Amerika Irak’a asker göndermeye hazırlanıyor

ABD Musul’ın IŞİD’in elinden geri alınmasına yardımcı olmak amacıyl Irak’a ilave 615 asker göndereceğini açıkladı. ABD Savunma Bakanı Ash Carter Amerika’nın Musul’un IŞİD’den geri alınmasında Irak güçlerine yardımcı olmak için bu ülkeye 600 asker daha göndereceğini belirtti. Carter, askerlerin Irak güçlerini eğiteceğini ve tavsiyelerde bulunacağını, istihbarat konusunda yardımcı olacağını kaydetti. Üst düzey bir Savunma Bakanlığı […]

Amerika Irak’a asker göndermeye hazırlanıyor
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

ABD Musul’ın IŞİD’in elinden geri alınmasına yardımcı olmak amacıyl Irak’a ilave 615 asker göndereceğini açıkladı.

ABD Savunma Bakanı Ash Carter Amerika’nın Musul’un IŞİD’den geri alınmasında Irak güçlerine yardımcı olmak için bu ülkeye 600 asker daha göndereceğini belirtti. Carter, askerlerin Irak güçlerini eğiteceğini ve tavsiyelerde bulunacağını, istihbarat konusunda yardımcı olacağını kaydetti. Üst düzey bir Savunma Bakanlığı yetkilisi ise net rakamın 615 olduğunu ve askerlerin önümüzdeki haftalarda Irak’a gideceğini aktardı.

IRAK’TA 4 BİN 600 AMERİKAN ASKERİ BULUNUYOR

Amerikan Savunma Bakanlığı yetkilileri, “ABD, Irak hükümetiyle istişarelerin ardından, Musul operasyonuna yönelik planlanlamaların yoğunlaştığı sırada Iraklılara eğitim ve rehberlik sunmak için ilave Amerikan askeri personeli göndermeye hazır” dedi. ABD’nin, geçici görevdekiler hariç şu anda Irak’ta 4 bin 600 civarında askeri mevcut.

ABD’DEN ASKER TALEBİNİ BAĞDAT YÖNETİMİ YAPMIŞ

Irak Başbakanı Haydar El-İbadi’nin ofisinden yapılan açıklamada, Musul’daki Irak askerlerine destek için Amerikalı eğitimci ve rehberlerin sayısının artırılması kendilerinin talep ettiğini aktardı.

BM: BİR MİLYON YENİ GÖÇ DALGASI OLABİLİR

Birleşmiş Milletler (BM) bölgede yeni bir askeri operasyonların başlamasının bir milyon kadar kişinin yerlerinden olması anlamına geleceği uyarısında bulundu. BM mülteci ajansı, geçen Ağustos ayı itibariyle 213 bin civarında kişinin Musul’dan Irak’ın başka taraflarına doğru kaçtığını bildirdi.

Ayrıca Pentagon, IŞİD militanlarının Musul’u savunmak için hardal gazı kullanabileceği uyarısını yaptı. Irak’ın ikinci büyük kenti Musul, 2014 yılında IŞİD tarafından ele geçirilmişti.

 

YORUMLAR


    0 YORUM