USD
3,9194
EURO
4,6343
ALTIN
162,8385

Clinton-Trump atışması televizyon tarinde HİT aldı

ABD’de Başkan Adayları Hillary Clinton ve Donald Trump’ın ilk televizyon atışması hararetli geçti. İki adayın da katıldığı ve canlı yayınlanan tartışma programı televizyon tarihinde en yüksek izlenme oranına ulaştığı belirtirdi. CNN televizyon kanalının tartışma sonrası yaptığı hızlı anket sonuçları da tartışmanın Clinton’un lehine sonuçlandığını gösterdi. Anket sonuçlarında katılımcıların yüzde 62’si Clinton’u daha başarılı bulurken, Trump’ı […]

Clinton-Trump atışması televizyon tarinde HİT aldı
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

ABD’de Başkan Adayları Hillary Clinton ve Donald Trump’ın ilk televizyon atışması hararetli geçti. İki adayın da katıldığı ve canlı yayınlanan tartışma programı televizyon tarihinde en yüksek izlenme oranına ulaştığı belirtirdi.

CNN televizyon kanalının tartışma sonrası yaptığı hızlı anket sonuçları da tartışmanın Clinton’un lehine sonuçlandığını gösterdi. Anket sonuçlarında katılımcıların yüzde 62’si Clinton’u daha başarılı bulurken, Trump’ı başarılı bulanların oranı yüzde 27’de kaldı.

Cumhuriyetçilerin adayı Trump istihdamın ülkeden kaçtığını söyledi ve bundan ticaret anlaşmalarını sorumlu tuttu. Demokrat rakibi Hillary Clinton ise yatırımı arttırmayı taahhüt etti ve 10 milyon kişiye istihdam alanı açma sözü verdi. Kamuoyu yoklamalarının başa baş geçeceğini söylediği seçim yarışı öncesi New York’ta yapılan tartışmanın, 100 milyon izleyiciyle televizyon tarihinde en çok izlenen tartışma olduğu söyleniyor.

Trump tartışmada ABD ekonomisini tanımlarken, “Büyük ve şişman bir balonuz” dedi ve Clinton’ı “sadece konuşup, bir şey yapmamakla” suçladı.

Trump, tartışmanın moderatörü Lester Holt’un, vergi kayıtlarını açıklamaması gündeme getirmesiyle savunmaya geçti.

Clinton vergi ödememenin “askerler için sıfır para” ve gaziler, okullar ve sağlık için kaynak olmaması anlamına geldiğini vurguladı.

Ancak Trump, Clinton özel elektronik postalarıyla ilgili soruşturma sırasında silinen 33 bin elektronik postayı açıklarsa, kendisinin de vergi kayıtlarını açıklayacağını söyledi. Tartışmanın diğer öne çıkan noktalarında;

  • Trump “Tüm yetişkin hayatın boyunca IŞİD’le savaşıyorsun” diyerek Clinton ile alay etti.
  • Trump Clinton’ın “başkanlık yapacak mizaca sahip olmadığını” söyledi.
  • Clinton özel bir elektronik posta sürücüsü kullanması “hatası” için hiçbir bahane olmadığını söyledi.
  • Trump, Afrika kökenli Amerikalıların ABD’de “bir cehennemde” yaşadığını belirtti.
  • Trump polisin siyahları vurması konusunda çözümün hukukun üstünlüğü ve asayişi sağlamak olduğunu ifade etti.
  • Clinton ceza yasalarında reforma gideceğini söyleyip “maalesef, ırk sıklıkla çok şey belirliyor” dedi.

Tartışmada akılda kalan anlardan biri de Clinton’ın, Trump’ın uzun süredir savunup iki hafta önce vazgeçtiği Başkan Barack Obama’nın ABD dışında doğduğu iddiasını gündeme getirmesi oldu.

Clinton “Irkçı faaliyetlerde bulunma konusunda uzun bir sabıkası var.” dedi ve bunun ilk Afrika kökenli Amerikan başkanına yönelik “çok incitici” bir yalan olduğnu söyledi.

Trump bu konudaki duruşunda yaptığı değişiklik sorulduğunda ise daha büyük, daha önemli konulara odaklanmak istediğini savundu.

Clinton ayrıca Trump’un Rusya lideri Vladimir Putin’i övmesini eleştirdi ve elektronik postalarını Trump’ın bulmasını istedi.

Kısmen iki adayın çok farklı tarzı nedeniyle tartışma, seçim kampanyasında en çok beklenen etkinlik oldu.

Adaylar geçen hata Tulsa, Oklahoma ve Charlotte, Kuzey Carolina’da polislerin siyahları vurması ve bu olayları izleyen protesto gösterilerine odaklanmıştı.

Tartışma, 8 Kasım’daki oylama öncesi adaylar arasında yapılacak üç televizyon tartışmasından biriydi.

 BBC TÜRKÇE

 

YORUMLAR


    0 YORUM