USD
3,8645
EURO
4,5469
ALTIN
156,0524

Erdoğan’ın masum dediği İranlı iş adamı MİT’e göre silah kaçakçısıymış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD temaslarının ardından yurda dönerken uçakta kendisini takip eden gazetecilerin sorularını yanıtlamış, ABD’yi 17/25 Aralık Yolsuzluk Operasyonu’nun kilit ismi Reza Zarrab üzerinden eleştirerek “bizim vatandaşımız olduğu için, hukukunu aramak zorundayız “demişti. Ayrıca 17/25 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonu ortaya çıktığında Zarrab’ı hayırsever iş adamı olarak niteleyen, Amerika’da yakalandığında bu konunun bizimle alakası […]

Erdoğan’ın masum dediği İranlı iş adamı MİT’e göre silah kaçakçısıymış
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD temaslarının ardından yurda dönerken uçakta kendisini takip eden gazetecilerin sorularını yanıtlamış, ABD’yi 17/25 Aralık Yolsuzluk Operasyonu’nun kilit ismi Reza Zarrab üzerinden eleştirerek “bizim vatandaşımız olduğu için, hukukunu aramak zorundayız “demişti.

Ayrıca 17/25 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonu ortaya çıktığında Zarrab’ı hayırsever iş adamı olarak niteleyen, Amerika’da yakalandığında bu konunun bizimle alakası yok diyen Erdoğan, bu kez Adalet ve Ekonomi Bakanlıklarının yaptıkları çalışmalara göre, bu kişinin bir suçu da bulunmuyor. İran da aynı şeyi söylüyor. Ancak buna rağmen bu kişi 6 aydır ABD’de tutuklu durumda ifadelerini kullanmıştı.

Öte yandan İran asıllı iş adamı Zarrab’ın ABD’de davayasına bakan Savcı Bharara; Zarrab’ın avukatının Erdoğan’ın tabiriyle “hayırsever insan” imajını güçlendirmek için sunduğu bağış makbuzlarını tek tek inceledi. Zarrab’ın, Emine Erdoğan’ın kurucusu olduğu TOGEM-DER adlı derneğe yaptığı 7 milyon dolardan fazla bağışı “Zarrab ile Türkiye’deki yetkililer arasındaki ilişkinin delili” olarak dosyaya dahil etti.

Bharara’nın, davaya bakan New York Güney Eyalet Mahkemesi’ne sunduğu “Zarrab’ın kefalet başvurusunun reddedilmesi” yönündeki raporunda, Zarrab’ın “Türk yetkililerle” iyi ilişkiler içinde olduğunu vurguladı. Savcı raporunda, “Zarrab’ın iyi ilişkiler içinde olduğu Türk yetkililer” in isimleri arasında TOGEM-DER bağlantısı dolayısıyla Emine Erdoğan’ın da adı resmen geçti.

Yine aynı dernekte yöneticilik yapan AB Eski Bakanı Egemen Bağış’ın eşi Beyhan Bağış’ın adı da Bharara’nın “Türk yetkililerle Zarrab arasındaki iyi ilişkiler” dosyasına dahil oldu.

Savcı Bharara’nın dosyasında Reza Zarrab’ın Türkiye’de verdiği iddia edilen rüşvetler de yer aldı. Zarrab’ın kefaletle serbest kalmak için mahkemeye sunmayı önerdiği 10 milyon dolar nakit para konusunda Savcı’nın dosyasında şu ifade yer aldı; “Davalının kefalet için önerdiği para miktarı, sadece 2013 yılında dağıttığı rüşvetlerin üçte biri kadar…”.

MİT’İN 2011 YILINDA FBI’A SUNDUĞU ZARRAB BELGELERİ

ABD de tutuklu bulunan ve Erdoğan’ın masum olarak tutuluyor dediği Rıza Zarrab’a ait MİT tarafından hazırlanan belgelerin 2011 yılında FBI’a gönderildiği ortaya çıktı.

Erdoğan’ın milyonlarca dolar rüşvet ve yolsuzluk yapmakla 6 aydır ABD’de yargılanan ve bizzat MİT tarafından silah kaçakçılığı yaptığı belgelenen birini neden bu kadar canhıraş savunduğu ise ilginç olarak değerlendiriliyor.  

 

YORUMLAR


    0 YORUM