USD
3,8660
EURO
4,5486
ALTIN
156,0705

İlber Hoca Uyardı Bakanlık Harekete Geçti

Profesör Dr. İlber Ortaylı, Topkapı Sarayı’nın güney duvarının tehlikede olduğunu açıklaması üzerine bakanlık harekete geçti. İlber Hoca’nın uyarılarını dikkate alan Kültür ve Turizm Bakanlığı, yıkılma tehlikesi bulunan Topkapı Sarayı’nın içindeki Fatih Köşkü için acil bir eylem planı belirledi. Bakan, Nabi Avcı, gerekli talimatların verildiğini, sarayın kurtarılması için durumun takipçisi olacaklarını vurguladı. Bu plana göre Fatih […]

İlber Hoca Uyardı Bakanlık Harekete Geçti
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Profesör Dr. İlber Ortaylı, Topkapı Sarayı’nın güney duvarının tehlikede olduğunu açıklaması üzerine bakanlık harekete geçti.

İlber Hoca’nın uyarılarını dikkate alan Kültür ve Turizm Bakanlığı, yıkılma tehlikesi bulunan Topkapı Sarayı’nın içindeki Fatih Köşkü için acil bir eylem planı belirledi. Bakan, Nabi Avcı, gerekli talimatların verildiğini, sarayın kurtarılması için durumun takipçisi olacaklarını vurguladı. Bu plana göre Fatih Köşkü betondan arındırılacak ve sarayın bahçesine yerleştirilecek titreşim cihazlarının verilerine göre güçlendirme projesinin yönteminin belirleneceği açıklandı.

Topkapı Sarayı Fatih Köşkü’nün içler acısı durumdan kurtulması için Kültür ve Turizm Bakanlığı proje çalışmalarını hızlandırdı. Bakanlık dün hem Topkapı Sarayı Müze Yönetimi hem de İstanbul Rölöve Anıtlar Müdürlüğü’nden durum değerlendirmesi istedi. Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, gerekli talimatların verildiğini, sarayın kurtarılması için durumun takipçisi olacaklarını söyledi.     Sarayın kurtuluşu için eylem planı da belirlendi. Fatih Köşkü betondan arındırılacak, bu çalışma süresinde de sarayın bahçesine ve dışına 20’ye yakın sondaj açılarak içlerine titreşim cihazları yerleştirilip zemindeki problem tespit edilerek, güçlendirme projesinin yöntemi belirlenecek. Fatih Köşkü’nün, Topkapı Sarayı’nın tam köşe ve yamaç kısmında kalmasından dolayı ve sergilenecek eserlerin paha biçilemez olmaları nedeniyle uygulama ve projede büyük bir hassasiyet gösterilmesi gerektiği belirtiliyor. Önceki yıllarda olduğu gibi duvarlardaki çatlakları ve yarıkları derz ya da enjeksiyon yöntemi ile doldurup kapatmak yerine güçlendirme projesinin bilimsel veriler ışığında yapılacağı bildirildi.

Prof. Dr. İlber Ortaylı: Güney duvarı tehlike altında

CHP’nin soru önergesi verdiği Topkapı Sarayı’ndaki tehlikeyle ilgili İlber hoca,

“İfade edilen gerçek, çok uzun zamandır biliniyor. Hatta rasathane müdürümüz Mustafa Erbik ve Celal Şengör’ün raporları var, Marmara’ya bakan duvarlar için. Maalesef para toparlanamıyor. Bakanlığımızın bütçesi fevkalade yetersiz. Adamakıllı bir restorasyon lazım. Bunu hep ifade ettik. 10 yılı geçti bunun rapora dökülmesinin üzerinden. Güney duvarı ciddi tehlike altında.” sözleriyle uyardı.

Yarıklar ciddiye alınmalı

Durum tespit raporunda danışman olarak ismi geçen İTÜ Mimarlık Fakültesi’nden Prof. Dr. Feridun Çılı son durumu şöyle değerlendirdi: “Yerinde gördüm binayı. Çatlaklar yarıklar gerçekten ciddi. Duvarların arkalarında büyük yarıklar var. Sarayburnu’na bakan duvarlarda sorun büyük. Durumu ciddiye alıp acil güçlendirmek gerekir. Güçlendirmeye zeminden başlamak gerekir.” dedi.

 

YORUMLAR


    0 YORUM