USD
3,8776
EURO
4,5748
ALTIN
161,3250

İsrail eski Cumhurbaşkanı Peres öldü

İsrail eski Cumhurbaşkanı Şimon Peres geçirdiği felcin ardından tedavi gördüğü hastanede 93 yaşında hayatını kaybetti. Başkent Tel Aviv’deki Tel Hoshemer Hastanesinde bulunan Peres’in dün akşam saatlerinde ağırlaştığı ve tüm müdahalelere rağmen kurtartılmadığı aktarıldı.Haaretz gazetesi, Peres’in son saatlerinde ailesinin son veda ziyaretlerini yapmaya başladığını yazdı. İsrail’de 2007 ile 2014 yılları arasında Cumhurbaşkanlığı görevini yürüten 93 yaşındaki […]

İsrail eski Cumhurbaşkanı Peres öldü
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

İsrail eski Cumhurbaşkanı Şimon Peres geçirdiği felcin ardından tedavi gördüğü hastanede 93 yaşında hayatını kaybetti.

Başkent Tel Aviv’deki Tel Hoshemer Hastanesinde bulunan Peres’in dün akşam saatlerinde ağırlaştığı ve tüm müdahalelere rağmen kurtartılmadığı aktarıldı.Haaretz gazetesi, Peres’in son saatlerinde ailesinin son veda ziyaretlerini yapmaya başladığını yazdı.

İsrail’de 2007 ile 2014 yılları arasında Cumhurbaşkanlığı görevini yürüten 93 yaşındaki Peres, 13 Eylül’de felç geçirmiş ve hastaneye kaldırılmıştı. Peres’in, tedavi amacıyla ilaçlarla uyutulduğu ve solunum cihazına bağlandığı belirtilmişti.

İsrail’in önde gelen siyasetçilerinden biri olan ve ülkenin 9. Cumhurbaşkanı olan Şimon Peres, iki kez de başbakanlık yaptı.

Peres, 1994 yılında, Yaser Arafat ve İzak Rabin’le birlikte Barış anlaşması girişimine Dışişleri Bakanı olarak katılmasından dolayı, Nobel Barış Ödülü’nü kazandı.

‘One minute’ krizi

Türk halkı Şimon Peres’i, kamuoyunda ‘Davos çıkışı’ olarak da bilinen, dönemin Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İsviçre’nin Davos şehrinde düzenlenen ‘Dünya Ekonomik Forumu’ zirvesinde kendisini “Öldürmeye gelince siz öldürmeyi iyi bilirsiniz, plajlardaki çocukları nasıl öldürdüğünüzü nasıl vurduğunuzu çok iyi biliyorum, sesinin (Peres’in) yüksek çıkması bir suçluluk psikolojisinin gereğidir” şeklinde eleştirmesiyle tanımıştı. Erdoğan ayrıca oturumun moderatörü David Ignatius’e kendisine daha az konuşma süresi verdiğini söyleyerek tepki göstermiş ve oturumu terketmişti. Erdoğan çıkışta, tepkisinin İsrail’e değil sunucuya olduğunu söylemişti.