USD
3,8209
EURO
4,6638
ALTIN
163,2732

Kurtulmuş’tan Erdoğan ve Davutoğlu’na sert sözler

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Suriye politikasını, “Suriye politikası bu şekilde bir çıkmaza girmiş olmasaydı İstanbul’da, Ankara’da, Gaziantep’te, Elazığ’da bombalar patlamayacaktı” sözleriyle sert bir şekilde eleştrirdi. Basın İlan Kurumu’nun ‘Basın Hayatı’ dergisine konuşan Kurtulmuş, “vekalet savaşları üzerinden Suriye’nin, silahlı grupların elinde köy köy, kasaba kasaba, şehir şehir […]

Kurtulmuş’tan Erdoğan ve Davutoğlu’na sert sözler
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Suriye politikasını, “Suriye politikası bu şekilde bir çıkmaza girmiş olmasaydı İstanbul’da, Ankara’da, Gaziantep’te, Elazığ’da bombalar patlamayacaktı” sözleriyle sert bir şekilde eleştrirdi.

Basın İlan Kurumu’nun ‘Basın Hayatı’ dergisine konuşan Kurtulmuş, “vekalet savaşları üzerinden Suriye’nin, silahlı grupların elinde köy köy, kasaba kasaba, şehir şehir bölündü. bölgesel ve bölge dışından birçok ülkenin, bu terör örgütleri ve silahlı gruplar vasıtasıyla Suriye politikasına müdahil olmaya başladı” ifadelerini kullandı. Kurtulmuş isim vermeden Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eski Başbakan Davutoğlu’nu Suriye politikası üzerinden sert sözlerle eleştirmiş oldu.

ABD, RUSYA VE AVRUPA SAVAŞIN TARAFLARI

Kurtulmuş, vekalet savaşlarının ilanihaye sürdürülemeyeceğinin altını çizerek, “Çünkü bir müddet sonra bu silahlı grupları kullananlar, yani sahipleri savaşmaya başlar. İşin artık Suriye’de, örgütlerin arkasındaki güçlerin savaşabileceği bir noktaya geldiği uyarısını, iki yıldır yapmaya gayret ediyorduk ve uyarılarımızı yapıyorduk. Yani bundan sonra ABD, Rusya ve Avrupa ülkelerinin bilfiil savaşın tarafı haline gelecekleri bir noktadayız” görüşüne yer verdi.

‘SURİYE’DEKİ SİYASİ İSTİKRARSIZLIĞIN BEDELİNİ TÜRKİYE ÖDÜYOR’

Türkiye’nin, Suruç katliamından bu yana IŞİD’in, PKK’nin ve bazı başka örgütlerin tehdidi altında olduğunu ve bir güvenlik sorunu yaşadığını anımsatan Kurtulmuş, şöyle devam etti:

“Türkiye, bu güvenlik sorununu iki ölçekte yaşıyor. Birinci olarak, sınırımızın güneyinden Türkiye’ye taciz atışları yapılıyor. Burada çok sayıda vatandaşımız da hayatını kaybetti. Kilis füzelerle taciz edildi, halkımız büyük bir tedirginlik yaşadı. Ayrıca canlı bombalar ve bombalı araç saldırıları ile Türkiye’nin birçok şehrinde katliamlar yapıldı, İstanbul’da, Ankara’da, Elazığ’da ve en son Gaziantep’te çok ciddi şekilde katliamlar yapıldı. Bunların arkasında da DAEŞ ve PKK terör örgütlerinin olduğunu biliyoruz. Türkiye, Suriye sorununa müdahil olan diğer taraflardan farklı olarak Suriye’deki bu siyasi istikrarsızlığın bedelini bire bir ödeyen ülkelerin başında geliyor.”

‘SURİYE POLİTİKASI ÇIKMAZA GİRMİŞ OLMASAYDI BOMBALAR PATLAMAYACAKTI’

Kurtulmuş, “Türkiye’nin Suriye politikası değişiyor mu?” sorusu üzerine, şunları kaydetti: “Maalesef Türkiye olarak da bizim tek başımıza orada bir çözüm üretme imkanımız yoktu, biz de kalıcı bir çözüm üretemedik. Dolayısıyla eğer Suriye’deki bu siyasi istikrarsızlık olmasaydı bugün DAEŞ diye bir örgüt olmayacaktı. Eğer Suriye’deki bu siyasi istikrarsızlık olmasaydı, Suriye’nin kuzeyinde neredeyse bölgenin tamamını kantonlar üzerinden ele geçirmiş olan PYD/YPG unsurları olmayacak, bugün Türkiye’de karşı karşıya kaldığımız hendek siyasetiyle, çukur siyasetiyle karşılaşılmayacak, birileri Türkiye’deki şehirleri işgal etme cesaretini ve niyetini kendinde bulamayacaktı. Suriye politikası bu şekilde bir çıkmaza girmiş olmasaydı İstanbul’da, Ankara’da, Gaziantep’te, Elazığ’da bombalar patlamayacaktı.

 

YORUMLAR


    0 YORUM