USD
3,7929
EURO
4,6492
ALTIN
162,6355

MGK’dan OHAL uzatılsın tavsiyesi

Cumhurbaşkanlığı Sarayında toplanan Milli Güvenlik Kurulunda (MGK) Olağanüstü Hal’in uzatılması yönünde tavsiye kararı aldı. 6 saat süren ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında toplanan kurul ayrıca HDP’li belediyelere kayyım atanmasının da devam etmesi yönünde görüş bildirdi. 15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından toplanan MGK’da 3 aylığına OHAL kararı alınmıştı. 20 Ekim’de dolacak 3 aylık sürenin sonrasında […]

MGK’dan OHAL uzatılsın tavsiyesi
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Cumhurbaşkanlığı Sarayında toplanan Milli Güvenlik Kurulunda (MGK) Olağanüstü Hal’in uzatılması yönünde tavsiye kararı aldı. 6 saat süren ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında toplanan kurul ayrıca HDP’li belediyelere kayyım atanmasının da devam etmesi yönünde görüş bildirdi.

15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından toplanan MGK’da 3 aylığına OHAL kararı alınmıştı. 20 Ekim’de dolacak 3 aylık sürenin sonrasında yeniden OHAL’in uzatılabileceği böylece resmi bir kanaldan teyit edilmiş oldu. Erdoğan ve Başbakan Yıldırım da bu yönde açıklamalar yapmıştı.

Kanun Hükmünde Kararname ile kayyım atanan HDP’li belediyelerle ilgili ise şu açıklama yapıldı:

“Devletin ve milletin öz kaynaklarını, asli görevleri yerine bölücü terör örgütüne destek için kullanan ve bu suretle teröre alet olan belediyeler hakkında yapılan idari ve hukuki işlemlerin yerinde olduğunun, bu konudaki çalışmaların kararlılıkla sürdürüleceğinin altı çizilmiştir.”

Suriye’de devam eden Fırat Kalkanı Operasyonu hakkında da görüşmelerin olduğu MGK’da, Suriye’nin kuzeyinde uçuşa yasak ve terörden arındırılmış bölge oluşturulması teklifleri üzerinde duruldu. Toplantı sonrası basına verilen bildiride şu satırlar yer aldı:

“Suriye krizi başladığından beri, sınırın her iki tarafında da mağdurlara ve mazlumlara her türlü insani yardımı yapan Türkiye’nin, uluslararası toplumdan yeterli desteği alamasa dahi bu tavrını önümüzdeki dönemde de sürdüreceğinin altı çizilmiştir.”

Milli Güvenlik Kurulu’nun kaldırılması AKP’nin seçim beyannamelerinde yer almasına rağmen, özellikle 17/25 Aralık sonrasındaki süreçte MGK aktif bir biçimde ülke siyasetini ve toplumsal hayatı dizayn etmek üzere kullanılıyor.

 

YORUMLAR


    0 YORUM