USD
3,7936
EURO
4,6488
ALTIN
162,6606

Moody’s’ten 6 Türk bankasına darbe

Moody’s 6 Türk bankasının teminatlı tahvil notlarını düşürerek ağır bir darbe vurdu. Ülkenin not indirimine paralel olarak İstanbul ve İzmir Büyükşehir Belediyeleri’nin yanı sıra TOKİ’nin de kredi notu düşürüldü. Moody’s’den yeni kritik Türkiye kararı Moody’s Investors Service, Türkiye’nin kredi notunu Baa3’ten Ba1 seviyesine ve Türkiye’nin yerel para cinsinden tahvil tavanını A3’ten Baa1’e indirmesine paralel olarak […]

Moody’s’ten 6 Türk bankasına darbe
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Moody’s 6 Türk bankasının teminatlı tahvil notlarını düşürerek ağır bir darbe vurdu. Ülkenin not indirimine paralel olarak İstanbul ve İzmir Büyükşehir Belediyeleri’nin yanı sıra TOKİ’nin de kredi notu düşürüldü.

Moody’s’den yeni kritik Türkiye kararı

Moody’s Investors Service, Türkiye’nin kredi notunu Baa3’ten Ba1 seviyesine ve Türkiye’nin yerel para cinsinden tahvil tavanını A3’ten Baa1’e indirmesine paralel olarak 6 Türk bankasının teminatlı tahvil notlarını düşürdü.

Moody’s Vakıfbank, YKB, Akbank, Garanti Bankası, Denizbank ve Şekerbank’ın teminatlı tahvil notlarını düşürürken, Vakıfbank’ın teminatlı tahvil notlarını olası bir indirim için izlemede tutmaya devam etti.

Moody’s, geçen Nisan ayında Türk bankalarını uyardığını da belirtti. Ayrıca uluslararası  kredi derecelendirme kuruluşu Fitch de Temmuz ayında Türk bankalarını uyarmıştı.

İSTANBUL VE İZMİR’İN DE NOTLARI DÜŞTÜ

Öte yandan kurumdan yapılan açıklamada İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi ile TOKİ’nin kredi notlarını Baa3’ten Ba1’e indirdi. Görünümü ‘durağan’ olarak belirledi. Moody’s, İzmir ve TOKİ’nin Ulusal Ölçek notlarını ise Aaa.tr olarak teyit etti.

 

YORUMLAR


    0 YORUM