USD
3,9260
EURO
4,6105
ALTIN
161,1766

ABD Mahkemesi’nden Zarrab’a red: Erdoğan ve AKP’yi zor günler bekliyor

AKP hükümeti tarafından hukuksuz bir şekilde önü tıkanan 17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasının kilit ismi Rıza Zarrab’ın, ‘dolandırıcılık’tan hapiste bulunduğu ABD’deki davanın düşürülmesi talebini mahkeme reddetti. Zarrab’ın avukatları New York mahkemesinden ABD’nin İran aleyhindeki yaptırımlarını ihlal ettiği suçlamasıyla müvekkilleri aleyhinde süren davanın düşürülmesini talep etmişlerdi. ABD’li yargıç bugün verdiği kararla, Zarrab’ın avukatlarının davanın düşürülmesi talebini […]

ABD Mahkemesi’nden Zarrab’a red: Erdoğan ve AKP’yi zor günler bekliyor
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

AKP hükümeti tarafından hukuksuz bir şekilde önü tıkanan 17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasının kilit ismi Rıza Zarrab’ın, ‘dolandırıcılık’tan hapiste bulunduğu ABD’deki davanın düşürülmesi talebini mahkeme reddetti.

Zarrab’ın avukatları New York mahkemesinden ABD’nin İran aleyhindeki yaptırımlarını ihlal ettiği suçlamasıyla müvekkilleri aleyhinde süren davanın düşürülmesini talep etmişlerdi. ABD’li yargıç bugün verdiği kararla, Zarrab’ın avukatlarının davanın düşürülmesi talebini reddetti.

Zarrab’ın ABD’de yargılandığı dava ile ilgili son gelişmeyi, iddianameyi hazırlayan New York Güney Bölge Başsavcısı Preet Bhara twittir hesabından duyurdu.

Bharara, “Federal hakim, Reza Zarrab’ın iddianamenin reddedilmesi talebini bütünüyle geri çevirdi” diye tweet attı.

Öte yandan devam eden yargılamada Rıza Zarrab’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hanımı Emine Erdoğan’a 7 milyon euro rüşvet verdiğini itiraf etmişti. AKP hükümetinin önde gelen isimleri ve yine önemli kişilerin de bulunduğu 91 kişinin ismini mahkemeye teslim ettiği gelen bilgiler arasında. Erdoğan ve AKP’yi zorda bırakacak olan en önemli iddia ise Rıza Zarrab’ın Ankara yönetimiyle ortaklaşa IŞİD petrollerini dışarı sattığı ve kara para akladığı mahkeme kayıtlarına yansıdığı ileri sürüldü. Ayrıca IŞİD terör örgütüne kimyasal silahların da yine Zarrab ve AKP iktidarı tarafından satıldığıyla ilgili bilgilerin de olduğu yer aldı.

Erdoğan ve AKP hükümeti sahip çıkmıştı

Cumhurbaşkanı  Erdoğan, geçtiğimiz yıl İranlı Zarrab’a, “hayır sever bir işadamı” diyerek sahip çıkmıştı. Geçtiğimiz ay da ABD ziyaretinden dönüşte, Rıza Zarrab’ın suçsuz olduğunu savundu. Hemen ardından  AKP hükümeti adına Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da, “Vatandaşımızın hakkını gözeteceğiz” demişti.

Rıza Zarrab ABD’de nasıl tutuklandı

 İranlı Rıza Zarrab 19 Mart’ta Türkiye’den ABD’nin tatil beldesi Miami tatil için uçtuğu basına yansımıştı. Miami havalanında tutuklanan Zarrab, sonra da davanın görüleceği New York’a getirilmişti. Zarrab, İranlı adamı 29 yaşındaki Kamelia Cemşidi ve yine İran’ın en büyük bankalarından devlete ait Bank Mellat’ın üst düzey yöneticilerinden 65 yaşındaki Hüseyin Necefzade’yle birlikte, İran’a uygulanan yaptırımları delmek amacıyla bir şebeke kurup yüz milyonlarca dolarlık yasadışı bankacılık işlemi yaptığı aktrıldı.Bu saptamalar doğrultusunda Sarraf, Cemşidi ve Necefzade ABD’yi dolandırmak, İran’a ABD yaptırımlarını düzenleyen Uluslararası Acil Ekonomik Yetkiler Yasası’nı ihlal etmek, banka dolandırmak ve IŞİD ve terör örgütlerine kara para aklamakla suçlandı.Rıza Zarrab’ın ortağı olarak da bilinen İranlı işadamı Babek Zencani de mart başında İran yargısınca yolsuzluk suçundan idam cezasına çarptırılmıştı.17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasında Zarrab’ın rüşvet alıp verme ve altın kaçakçılığı suçlarından 37 yıla kadar hapsi istenmişti. Ne var ki İran kökenli işadamı, 28 Şubat 2014’te tahliye edilmiş, dava sonucunda da aklanmıştı.Zarrab, dört eski bakan hakkındaki yolsuzluk fezlekelerinin de merkezindeki isimdi, fezlekedeki ifadeyle ‘suç örgütünün lideri Zarrab’tı.’ Bakanlar istifa etmiş, ancak AKP’lilerin oylarıyla Yüce Divan’a gitmekten kurtulmuştu.

YORUMLAR


    0 YORUM