USD
4,4937
EURO
5,2915
ALTIN
186,8043

AKP 15 Temmuz’u gizli yargılamak istiyor

Cumhuriyet Halk Partisi, 15 Temmuz yargılamasının naklen yayınlansın istiyor. AKP’den tam tersi adım geldi. AKP 15 Temmuz’un gizli yargılanmasını istiyor. AKP hükümeti tarafından yargılamaları kamuoyunun gözünden kaçıracak bir madde sessizce Bakanlar Kurulu’na sevk edilen taslağa eklendi. Bakanlar Kurulu’nda imzaya açılan ve OHAL KHK’larını daha da genişletip kalıcı hale getiren taslakta yeralan bir madde yargılamaları kamuoyunun […]

AKP 15 Temmuz’u gizli yargılamak istiyor
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Cumhuriyet Halk Partisi, 15 Temmuz yargılamasının naklen yayınlansın istiyor. AKP’den tam tersi adım geldi. AKP 15 Temmuz’un gizli yargılanmasını istiyor. AKP hükümeti tarafından yargılamaları kamuoyunun gözünden kaçıracak bir madde sessizce Bakanlar Kurulu’na sevk edilen taslağa eklendi.

Bakanlar Kurulu’nda imzaya açılan ve OHAL KHK’larını daha da genişletip kalıcı hale getiren taslakta yeralan bir madde yargılamaları kamuoyunun gözünden kaçıracak bir düzenleme içeriyor.

“- Duruşmalar il sınırları içinde yargı kararı gerekmeden başka bir yerde yapılabilecek, iddianamelerin tamamı okunmayacak.” şeklindeki madde şimdiden tartışma başlattı.

Maddeyle yapılmak istenene dikkat çeken anamuhalefet partisinin hukukçu kökenli ismi CHP PM üyesi ve eski savcı Ali Özgündüz şunları söyledi:

“Davaların nakli konusu da ayrı bir tartışma noktası. AKP davalarda ne olduğunun bilinmesini istemiyor. Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun da belirttiği gibi bizler, bu duruşmaların naklen yayımlanmasını ve insanların bu duruşmalarda neler olduğunu izlemesini isterken, AKP bu duruşmaları gizli kapaklı yürütmenin yollarını arıyor. Bu duruşmalarda ortaklıklar, işbirlikleri açığa çıkacaktır. AKP, darbecilerin arkasındaki gücün kendisi olduğunun bilinmesini istemiyor.”

İLK AHMET ALTAN DİKKAT ÇEKMİŞTİ

Subliminal mesaj yoluyla darbe yapmak suçlamasıyla tutuklu bulunan Ahmet Altan, 15 Temmuz gecesi gerçekte ne olduğunun bilinmemesi için iktidarın yoğun bir çaba içinde olduğuna dikkat çeken ilk isimdi. Altan, iktidarın kasıtlı biçimde 15 Temmuz’un adil biçimde yargılanmasını engellediğini, soruşturmaları içinden çıkılmaz hale getirdiğini belirtip, “o gece gerçekte ne yaşandığını bilmemizi istemiyorlar” demişti.

 

YORUMLAR


    0 YORUM