USD
3,8101
EURO
4,6578
ALTIN
163,2647

AKP döneminde televizyonlardaki kötü alışkanlıkların özendirilmesi arttı

Akp’nin son dönemde tüm miting ve programlarında dini söylemleri kullanarak oy toplaması havuz medyası tarafından hiç dikkate alınmadığı anlaşıldı. AKP döneminde televizyonlardaki kötü alışkanlıkların özendirilmesi hemde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yakın medya tarafında artırıldığı görüldü. Dizi sezonunun başladığı bu günlerde dünyanın en fazla televizyon izlenme oranına sahip Türkiye’deki dizilere dikkat çeken Yeşilay Başkanı Prof. Dr. […]

AKP döneminde televizyonlardaki kötü alışkanlıkların özendirilmesi arttı
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Akp’nin son dönemde tüm miting ve programlarında dini söylemleri kullanarak oy toplaması havuz medyası tarafından hiç dikkate alınmadığı anlaşıldı. AKP döneminde televizyonlardaki kötü alışkanlıkların özendirilmesi hemde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yakın medya tarafında artırıldığı görüldü.

Dizi sezonunun başladığı bu günlerde dünyanın en fazla televizyon izlenme oranına sahip Türkiye’deki dizilere dikkat çeken Yeşilay Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, dizilerdeki alkolü özendirecek sahnelerin kaldırılmasını istedi.

Öztürk, yaptığı yazılı açıklamada, dizilerdeki kanuna da aykırı alkol sahnelerinin gençler üzerinde özendirici etkisi olduğuna dikkati çekerek, sektörü duyarlı olmaya davet etti. Dünyanın en çok televizyon izleyen toplumlarından biri olan Türkiye’de dizilerin çok sevildiğini, izlenme rekorları kırdığını aktaran Öztürk, sosyal yaşantı üzerinde önemli bir güç olan televizyonun topluma etkisinin büyük olduğunu kaydetti.

İşin ilginç yanı her fırsatta dini söylemleri kullanan Erdoğan ve Akp hükümetinin en büyük destekçisi havuz medyası tarafından televizyonlardaki kötü alışkanlıkların özendirilmesi alkol kullanımını artırdığı görüldü.

Alkolü özendirici sahneler yer almamalı

Dizilerde alkol kullanımını özendirecek unsurların kullanılmaması konusunda senarist, yönetmen ve yapımcılara çağrıda bulunan Öztürk, “Özellikle çocuklar ve gençler, dizi karakterlerini rol model alıyor. Televizyon dizileri toplumun büyük kitlesi tarafından ilgi ile izleniyor. Üstelik bu kitle her sosyo-ekonomik çevreden, farklı bölgelerden, farklı eğitim düzeyinden oluşuyor. Dolayısıyla dizilerde aktarılan konular toplumun birçok kesiminin algısını çok kolay etkileyebiliyor. Toplum tarafından sevilen bir karakter dizide alkol tüketiyor ise bu olumlu bir davranış olarak algılanıyor ve özellikle gençler tarafından taklit ediliyor. Bunun önüne geçmek için dizilerde alkolü özendirici sahnelerin yer almaması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Zararlı alışkanlıklar normalleştiriliyor

Alkollü sahnelerin dizilerde oldukça fazla kullanıldığını belirten Öztürk, “bu sahneler, alkolü özellikle gençler üzerinde normalleştiriyor, üzüldüğünde alkol, mutlu olduğunda alkol alan dizi sahneleri izleyicileri de bu şekilde yönlendiriyor. Marka verilmese dahi alt metinlerle alkol endüstrisi reklamlarını yapıyor. Dünya Sağlık Örgütü bir kadehin dahi alkol bağımlılığına kapı araladığını belirtiyor. Bu sahnelerin önüne geçilmeli. Gençlerimize ve toplumumuza fayda sağlayacak, katkı sunacak ve insanlar arasındaki ilişkileri doğru davranışlar üzerinde güçlendirecek olumlu içeriklerin olduğu sahnelerin arttırılması gerekiyor. Bu noktada Yeşilay uzmanları her zaman senarist, yapımcı ve yönetmenlerimize katkı sunmaya hazır” dedi. Öztürk, dizilerin denetimi konusunda Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun denetimlerini sıkılaştırarak, bu alandaki çalışmalarını arttırmasının gerekliliğine dikkati çekti. 

 

YORUMLAR


    0 YORUM