USD
3,8224
EURO
4,6578
ALTIN
163,1794

AKP’den Türk Okulları’na karşı Suud okulları!

AKP Hükümeti, Maarif Vakfı eliyle, Türk Okulları’na karşı dünyada açmak istedikleri okullar için parayı Suudi Arabistan’dan buldu. Cemaat Türk Okulları açarken, AKP Suud okulları mı açacak!? Hükümet Maarif Vakfı üzerinden dünyaya okullar açacağı vaadinde bulunuyordu. Bunun için kaynak bulamayan hükümet çareyi Suud fonlarında buldu. Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan geçtiğimiz hafta bir heyetle  Suudi Arabistan gitti. Hükümet bir süredir Türkiye’nin içinde […]

AKP’den Türk Okulları’na karşı Suud okulları!
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

AKP Hükümeti, Maarif Vakfı eliyle, Türk Okulları’na karşı dünyada açmak istedikleri okullar için parayı Suudi Arabistan’dan buldu. Cemaat Türk Okulları açarken, AKP Suud okulları mı açacak!?

Hükümet Maarif Vakfı üzerinden dünyaya okullar açacağı vaadinde bulunuyordu. Bunun için kaynak bulamayan hükümet çareyi Suud fonlarında buldu. Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan geçtiğimiz hafta bir heyetle  Suudi Arabistan gitti. Hükümet bir süredir Türkiye’nin içinde bulunduğu sıcak para krizini Suudi Arabistan’dan aktarılacak sermayeyle çözmeye çalışıyor.

Bakan Elvan, görüşmeleri çerçevesinde; Ekonomi ve Planlama Bakanı Adil bin Muhammed Fakih, Suudi Arabistan Ticaret ve Yatırım Bakanı Macid Al Kasabi ve İslam Kalkınma Bankası Başkan Yardımcısı Ahmet Tıktık’la görüştü.

Türk Okullarını Suudi Parasıyla Açacaklar

Görüşmelerde Lütfi Elvan, Türkiye’de yaşanan darbe girişimini uzun uzun anlattı ve ABD’de 11 Eylül saldırılarında hayatını kaybedenlerin ailelerine Suudi Arabistan aleyhine dava açma imkanı tanıyan yasa tasarısının kabul edilmesine ilişkin, “Son derece yanlış bir karar. Suçu koca bir devlete yıkmak akıla, mantığa sığmaz. Bu yanlıştan ABD’nin bir an önce dönmesini bekliyoruz.” dedi.

Bakan Elvan’ın diğer ana gündem maddesi ise yurt dışında cemaat okullarına alternatif olarak açılması planlanan okullar için bağış toplamaktı. Elvan bu amaç için kurulan Maarif Vakfı’nın yetkililerini de heyette beraberinde götürmüştü. Toplantılarda Maarif Vakfı yetkililerine söz veren Elvan, Gülen Hareketi ve okulları aleyhine uzun uzun konuşarak, cemaate karşı açmak istedikleri okullar için Suud yetkililerinden maddi yardım istedi. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan İslam Kalkınma Bankası Başkan Yardımcısı Ahmet Tıktık, konuya sıcak yaklaştı ve maddi yardım sözü verdi.

Bağış veren yok

Hükümet daha önce de Yunus Emre Vakfı’nı aynı amaç için kurmuş, devlet sermayesiyle de desteklemişti. Ancak hem Yunus Emre Vakfı hem de Maarif Vakfı, yurt dışında açılması planlanan okullar için AKP’li işadamlarından bağış toplayamıyor. Yurt içinde bağış problemini çözemeyen hükümet Suudi Arabistan fonlarından gelecek finansmanla okulları açmayı planlıyor. Ancak başka bir ülkenin finansmanıyla Türk okulunun nasıl olabileceği ise muamma.

Oysaki bu bugün Türkiye’nin dünyaya sunduğu markalardan biri haline gelen ve güne kadar dünyanın yaklaşık 170 küsur ülkesinde 2 binden fazla açılan Türk Okulları Anadolu insanın alın teri ve el emeği ile açılmıştı. Bugün bu okulların açılmasında katkı sağlayan -kadınıyla, erkeğiyle- Anadolu insanı zulme uğrarken AKP hükümeti Suud parası ile Türk Okulu açmaya uğraşıyor.

YORUMLAR


    0 YORUM