USD
3,8213
EURO
4,6576
ALTIN
162,9658

AKP’nin darbe komisyonundan çark: Hocaefendiyi dinlemekten çekindi

AKP, TBMM darbe Araştırma Komisyonu’nda gündeme gelen ‘Fethullah Gülen’in dinlenilmesi’ kararı almasına rağmen geri adım atarak çark etti. Darbe ile suçladıkları Fethullah Gülen Hocaefendi’yi dinlemeye gitmekten çekindikleri anlaşıldı. TBMM’de oluşturulan 15 Temmuz araştırma komisyonu ilk toplantısını 7 Ekim’de yapmıştı.4.5 saatlik toplantıda AKP’li üye Serkan Bayram “Gülen’in dinlenmesini talep ediyorum” dedi. CHP’li üyeler de bu öneriye destek […]

AKP’nin darbe komisyonundan çark: Hocaefendiyi dinlemekten çekindi
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

AKP, TBMM darbe Araştırma Komisyonu’nda gündeme gelen ‘Fethullah Gülen’in dinlenilmesi’ kararı almasına rağmen geri adım atarak çark etti. Darbe ile suçladıkları Fethullah Gülen Hocaefendi’yi dinlemeye gitmekten çekindikleri anlaşıldı.

TBMM’de oluşturulan 15 Temmuz araştırma komisyonu ilk toplantısını 7 Ekim’de yapmıştı.4.5 saatlik toplantıda AKP’li üye Serkan Bayram “Gülen’in dinlenmesini talep ediyorum” dedi. CHP’li üyeler de bu öneriye destek verdi.
İkinci toplantıda Komisyon Başkanı Reşat Petek, terör örgütlerinin dinlenmesinin söz konusu olamayacağı gerekçesiyle talebi reddetti.
Analistler, AKP’nin çark etmesinin en büyük sebebinin ise Hocaefendi’nin dinlenilmesinin halinde olayın uluslararası boyuta ulaşacağı ve darbenin arkasındaki gerçek kişilerin meydana çıkacağı korkusu olduğu belirtildi. Ayrıca 15 darbesinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP hükümetinin, ülkeyi baskıcı bir sistemle yönetmek için derin devletle ortaklaşa bir düzenlediği bir tiyatrodan ibaret olduğunu dünya basını bir çok defa haberlerine konu edinmişti.
Öte yandan dünkü komisyonda, HDP’li Mithat Sancar,  AKP’li Hüseyin Kocabıyık’ın sosyal medya üzerinden HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a hakarette bulunduğunu anlatırken Komisyon Başkanı Petek mikrofonu kapatarak Sancar’ın konuşmasını yarıda kesti. Buna karşın konuşmaya devam eden Sancar, Kocabıyık hakkındaki FETÖ’cü olduğu iddialarına yönelik açıklama yapması gerektiğini ifade etti. AKP’li Kocabıyık söz alarak 2009’da Yeni Asır’da Gülen’i öven bir yazı yazdığını belirterek, “Ecevit, Demirel, Özal gibi milyonlarca insanı nasıl kandırdılarsa, biz de bu millete hizmet ediyor diye güvendik”diye konuştu.

CHP’li Sezgin Tanrıkulu’nun “Rahmetli olmuş kişiler hakkında konuşma” diye araya girmesi üzerine Kocabıyık’ın “Sana da CIA ajanısın diyorlar” demesi gerilimi artırdı. İki vekilin birbirinin üzerine yürümesi üzerine toplantıya ara verildi.

YORUMLAR


    0 YORUM