USD
3,8215
EURO
4,6579
ALTIN
162,9866

Amerikalı yazar: Yeni darbe geliyor Erdoğan hayatıyla ödeyecek

Michael Rubin, AEI.org adlı sitedeki köşesinde yayınlanan 12 Ekim 2016 tarihli yazısında Erdoğan’ın hayatını kaybetmesine sebep olabilecek şiddette üçüncü bir darbenin yaklaşmakta olduğu iddiasında bulundu. Rubin, geçmişte Türkiye hakkında kaleme aldığı analiz yorumlarıyla dikkat çekmiş bir isim. Michael Rubin, AEI.org (Amerikan Enterprise Institute) adlı sitedeki köşesinde yayınlanan 12 Ekim 2016 tarihli yazısında Erdoğan’ın hayatını kaybetmesine […]

Amerikalı yazar: Yeni darbe geliyor Erdoğan hayatıyla ödeyecek
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Michael Rubin, AEI.org adlı sitedeki köşesinde yayınlanan 12 Ekim 2016 tarihli yazısında Erdoğan’ın hayatını kaybetmesine sebep olabilecek şiddette üçüncü bir darbenin yaklaşmakta olduğu iddiasında bulundu.

Rubin, geçmişte Türkiye hakkında kaleme aldığı analiz yorumlarıyla dikkat çekmiş bir isim.

Michael Rubin, AEI.org (Amerikan Enterprise Institute) adlı sitedeki köşesinde yayınlanan 12 Ekim 2016 tarihli yazısında Erdoğan’ın hayatını kaybetmesine sebep olabilecek şiddette üçüncü bir darbenin yaklaşmakta olduğu iddiasında bulundu. 

15 Temmuz 2016’dan günümüze kadar iki ayrı darbe yaşandığını belirten Rubin, üçüncüsünün yolda olmadığını düşünmenin hata olacağı görüşünü savundu. 15 Temmuz tarihinde yaşanan darbe kalkışmasının ardından, Erdoğan’ın politik ve olası rakiplerini yolundan kaldırmak için sivil bir darbe gerçekleştirdiğini belirtirken, yaşanması yüksek olasılığa sahip üçüncü bir darbenin bedelini Erdoğan’ın hayatı ile ödeyeceği savını ortaya attı.

Erdoğan’ın darbenin arkasında gülen ve hizmet hareketinin olduğu yönünde ortaya koyduğu delillerin yeterince ikna edici olmadığını belirten Rubin, bununla birlikte MİT ve AKP içinde çok sayıda kişinin de bu kalkışmanın bir parçası olduklarının bilindiğini, hatta bu işe karışmış Kemalist subayların da bulunduğuna dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı ve mafya ilişkisinin dikkat çekici olduğunun altını çizen Rubin, Erdoğan’ın kirli işlerini perde arkasından sürdürmek konusunda devlet içerisinde gülencilerden boşalan yeri, Sedat Peker ve Mehmet Ağar gibi mafya liderlerine doldurabileceği savında bulunuyor. Rubin, her iki ismin de Erdoğan’a sadakat ile bağlı olduğunu belirtiyor.

Yürüyen ölü bir adam

Erdoğan Türkiye’yi benzersiz ölçüde kutuplaştırmış ve onu düdüklü bir tencereye dönüştürmüştür diyen Rubin, muhaliflere baskı oluşturmak için uygulanan normal politik rekabetin yerini bundan böyle öldürmeye yönelik politik şiddet olaylarının alması olasıdır ifadesini kullandı.

Derin devletin doğası politik ve etnik gruplaşmalara kadar uzanır diyen Rubin, 1996 Susurluk skandalı bize bunu göstermişti.

Ünlü türk mafya babası ve son dönemde Erdoğan’a sempatisiyle bilinen Sedat Peker hakkında genel olarak konuşulan konu, kendisinin hırslarını ve ideolojisini bir kenara bırakmaya uygun birisi olmadığı yönünde.

Peker, geçmişte devletin dizginlerini eline almak istememiş olsa da, kendisini başkanlık sarayına bir kukla olarak oturtmak isteyebilecek çok sayıda kıdemli Türk politikacı ile yeterli bağlantılara sahip. Erdoğan kendisinin bir sultan olduğuna inanabilir, gerçekte ise, kendisi aslında sadece yürüyen ölü bir adam olabilir ifadelerini kullandı.

 

YORUMLAR


    0 YORUM