USD
3,8233
EURO
4,6629
ALTIN
163,1794

Ankara-Bağdat arası kriz büyüyor

Irak’ın Türkiye Büyükelçisi Hişam Ali Ekber İbrahim El-Alevi, “Türkiye toprak bütünlüğümüze saygı göstermeli. Eğer bu konuda geri adım atmazlarsa tavrımız farklı olur” diyerek Ankara-Bağdat arası krizin büyüdüğünü açıkladı. KuRudaw televizyonuna konuşan Büyükelçi Alevi, Başika’daki Türk askerlerinin Irak’ın egemenliğini ihlal ettiğini ifade ederek, “Türkiye toprak bütünlüğümüze saygı göstermeli. Eğer bu konuda geri adım atmazlarsa tavrımız farklı olur. […]

Ankara-Bağdat arası kriz büyüyor
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Irak’ın Türkiye Büyükelçisi Hişam Ali Ekber İbrahim El-Alevi, “Türkiye toprak bütünlüğümüze saygı göstermeli. Eğer bu konuda geri adım atmazlarsa tavrımız farklı olur” diyerek Ankara-Bağdat arası krizin büyüdüğünü açıkladı.

KuRudaw televizyonuna konuşan Büyükelçi Alevi, Başika’daki Türk askerlerinin Irak’ın egemenliğini ihlal ettiğini ifade ederek, “Türkiye toprak bütünlüğümüze saygı göstermeli. Eğer bu konuda geri adım atmazlarsa tavrımız farklı olur. Irak’ta bulunan tüm güçler Irak Hükümeti’nin bilgisi dâhilinde orada buluyor ancak, Türkiye’nin oradaki varlığı illegaldir” dedi.

Hişam Ali Ekber İbrahim el Alevi , “Türkiye, eski Musul Valisi ve Kürdistan Bölgesi Hükümeti ile anlaştığını söylüyor ancak, bu anlaşma bizim için geçerli değildir. Bu konuda henüz Türk yetkililer ile yüz yüze görüşmedik, her iki tarafında sert açıklamalardan kaçınması gerekiyor” diye konuştu.

Büyükelçi Alevi, Türk yetkililerin, “Irak parçalanmış bir ülkedir” sözlerini de eleştirerek, “Irak federal bir ülkedir. Güçlü merkezi bir yönetimi olmasa da meşru bir yönetime sahiptir. Kaldı ki bu konu Türkiye’yi ilgilendirmiyor” dedi.

YORUMLAR


    0 YORUM