USD
3,8201
EURO
4,6646
ALTIN
163,2843

Antonio Guterres BM’nin yeni genel sekreteri

BM Genel Kurulunda, Birleşmiş Milletler Genel Sekreterlik görevine eski Portekiz Başbakanı António Guterres’i seçdi.  Guterres, 1 Ocak 2017’de yeni görevine başlayacak. 5 yıl görev yapacak Guterres bir dönem daha görev yapabilecek. António Guterres, BM Genel Kurulu’nda yaptığı kabul konuşmasında, “Dünyadaki en savunmasız insanların çektikleri acıya ilk elden tanıklık ettim” dedi. “Savaş bölgelerini ve mülteci kamplarını […]

Antonio Guterres BM’nin yeni genel sekreteri
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

BM Genel Kurulunda, Birleşmiş Milletler Genel Sekreterlik görevine eski Portekiz Başbakanı António Guterres’i seçdi.

 Guterres, 1 Ocak 2017’de yeni görevine başlayacak.

5 yıl görev yapacak Guterres bir dönem daha görev yapabilecek.

António Guterres, BM Genel Kurulu’nda yaptığı kabul konuşmasında, “Dünyadaki en savunmasız insanların çektikleri acıya ilk elden tanıklık ettim” dedi.

“Savaş bölgelerini ve mülteci kamplarını ziyaret ettim ki gördüklerim bana, ‘İnsanlık onuruna ne oldu?’ sorusunu sorduruyordu” diyen Guterres, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz sosyal ve ekonomik olarak ayrıcalıksız olan insanların dramına nasıl bağışıklık kazandık. Tüm bunlar bana ve bize, insanlık onurunu geri kazandırmayı en öncelikli görev olarak belirleme zorunluluğu veriyor.”

Görevi devredecek BM Genel Sekreteri Ban-Ki Moon ise atama ile ilgili yaptığı açıklamada, “Seçilmiş başkan Guterres, Genel Kurul’da hepimizin iyi bildiği bir isimdi. Ama onun isminin en iyi bilindiği yerler, ona en çok ihtiyaç hissedilen yerler; insani krizlerin ve savaşların bulunduğu bölgeler” dedi.

67 yaşındaki António Guterres, 2005-2015 yılları arasında BM Mülteciler Yüksek Komiserliği görevini yürütmüştü.

Guterres, 1995 yılından 2002 yılına kadar da ülkesinin başbakanıydı.

YORUMLAR


    0 YORUM