USD
3,7925
EURO
4,6483
ALTIN
162,6849

Aşure Günü ve Muharrem ayı

İslam alemi için büyük önem taşıyan Muharrem ayının 10. günü Aşure günü olarak kutlanıyor.  2016 Muharrem Ayı’na 2 Ekim 2016 tarihi ile eriştik ve ilk gününü ihya ettik. Hicri Yılbaşı olan 2 Ekim 2016’nın ardından, Müslüman halkımız için bir diğer önemli gün olan Aşure Günü 2016 yılında ne zaman? Muharrem Ayı’nın 10.gününe denk gelen Aşure Günü, Bu […]

Aşure Günü ve Muharrem ayı
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

İslam alemi için büyük önem taşıyan Muharrem ayının 10. günü Aşure günü olarak kutlanıyor.  2016 Muharrem Ayı’na 2 Ekim 2016 tarihi ile eriştik ve ilk gününü ihya ettik. Hicri Yılbaşı olan 2 Ekim 2016’nın ardından, Müslüman halkımız için bir diğer önemli gün olan Aşure Günü 2016 yılında ne zaman? Muharrem Ayı’nın 10.gününe denk gelen Aşure Günü, Bu sene 11 Ekim 2016 Salı Günü, yani bugün olacak. 11 Ekim Salı günü Aşure Günü’dür ve bu gün içerisinde yapılacak pek çok kıymetli amel vardır.

Allah’ın ihsan ve kereminin bollaştığı, bolluk ve bereketin arttığı Muharrem ayı, Hicri takvimin ilk ayıdır. Savaşın yasaklanmış olduğu haram aylardan biridir. Hıristiyanlar ve Yahudiler tarafından da kutsal sayılan bir aydır.

Muharrem ayında yüce Rabbimiz, bizlere de af ve mağfiret dilememiz için bir imkan vermiştir.

Ayrıca ‘Aşure’ gününü de içinde barındıran Muharrem ayı, Allah’ın 10 peygambere 10 farklı ikram ve ihsanda bulunduğu mübarek bir aydır.

Muharrem Ayı, Kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’de ismi geçen 4 kıymetli aydan biridir. Üç ayları yeni geçtiğimiz bu aylarda, Muharrem Ayı ibadetlerimizin faziletlerinin bollaşması açısından kaçırılmaz bir fırsat demetir. Pek tabi ki bu ayın en kıymetli günü olan Aşure Günü bu faziletler katlanır.

Muharrem Ayı’nın 10.gününe denk gelen Aşure Günü, Bu sene 11 Ekim 2016 Salı Günü, yani bugün olacak. 11 Ekim Salı günü Aşure Günü’dür ve bu gün içerisinde yapılacak pek çok kıymetli amel vardır.

Bu amellerden belki de ilk sırada gelecek olan ibadet Aşure Günü tutulacak oruçtur. Muharrem Ayı içinde tutulacak her oruç en az Ramazan Orucu kadar kıymetlidir. Bu konuda hadis-i şerifler’de de şöyle buyurulmuştur;

-Ramazandan sonra en faziletli oruç, Muharrem ayında tutulan oruçtur. [Müslim]

Aşure günü, müslümanlar hem ibadet hem de sosyal içerikli hayır-hasenat yapma bakımından büyük bir faaliyet içinde olurlar. Dilimizde bugün “aşure” şeklinde telaffuzu yaygın olan tatlı, ismini Arapça on manasına gelen “aşera” kelimesinden alıyor. Muharrem ayının 10. günü kutlanan Aşure günü 11 Ekim 2016 Salı gününe denk geliyor.

Aşure günü 10 peygambere verilen 10 ikram ve ihsan:

1. Hz. Musa’nın denizi yarması üzerine Firavun ile ordusunun sulara gömüldüğü gün.

2. Hz. Nuh’un Cudi Dağı’nın üzerine gemisini demirlediği gün.

3. Hz. Yunus’un balığın karnından kurtulduğu gün.

4. Hz. Âdem’in tövbesinin kabul edildiği gün.

5. Hz. İsa’nın dünyaya gelip semaya yükseldiği gün.

6. Hz. Yusuf’un kardeşlerinin attığı kuyudan çıkarıldığı gün.

7. Hz. Davud’un tövbesinin kabul edildiği gün.

8. Hz. İbrahim’in oğlu Hz. İsmail’in doğduğu gün.

9. Hz. Yusuf’un hasretinden dolayı gözleri kapanan Hz. Yakub’un görmeye başladığı gün.

10. Hz. Eyyûb’un hastalığından şifaya kavuştuğu gün.

Peki bu mübarek ayı nasıl değerlendirmeliyiz?

Oruç: Peygamber Efendimiz (s.a.v.) “Muharrem ayından bir gün oruç tutan kimseye, bir gününe karşılık otuz günlük sevap vardır.” buyurarak bu ayda tutulan orucun önemine değinmiştir. Ramazan oruçlarından sonra tutulan oruçların en faziletlisi Muharrem ayında tutulan oruçlardır. Muharrem ayının ilk 10 günü ya da 9, 10 ve 11. günleri oruç tutanlara kat kat sevap yazılır. Peygamberimiz, özellikle Muharrem ayının 10. gününe denk gelen Aşure gününde oruç tutmayı tavsiye etmiş ve “Aşure günü tutulan oruç, geçmiş senenin günahına kefaret olur” buyurmuştur. Yahudilere benzememek için de sadece Aşure gününde değil, Muharrem ayının 9. ya da 11. gününde de oruç tutmamızı önermiştir.

Hayır ve hasenat

Muharrem ayında ihtiyacı olanlara yardım etmeli, sadaka vermeye özen göstermeliyiz. Bu ayda yapılan hayır ve hasenata kat kat sevap yazılır.

İkram

Peygamberimiz bir hadislerinde; “Her kim aşure gününde ailesine ve ev halkına ikramda bulunursa, Cenab-ı Hak da senenin tamamında onun rızkına bereket ve genişlik ihsan eder.” buyurarak, bizleri Aşure gününde ve bu ayda –ailemizin rızkını zora sokmayacak şekilde- bol bol ikramda bulunmaya teşvik etmiştir.

Dua

“Muharremin birinci gününde, her birinde besmele çekerek, bir defada 1000 İhlâs-ı Şerif okuyanları, Cenâb-ı Hakk lütfuyla ve keremiyle huzûruna bu âlemden kul borcu ile götürmeyecektir.” buyrulmuştur.

YORUMLAR


    0 YORUM