USD
3,7771
EURO
4,6223
ALTIN
161,4224

Aydınlık: ABD’den Erdoğan’a yeni operasyon hazırlığı

Derin devlet ve Ergenekon yapılanmasının başı olarak gösterilen ve aşırı sol vatan partisi lideri Doğu Perinçek’e yakın Aydınlık Gazetesi bugün ilginç bir başlıkla okuyucularının karşısına çıktı. Türkiye’yi Avrasyacı cepheden ayırmak için ABD patentli yeni bir operasyon başlatıldı diyen gazete,  Öncelikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘Perinçek sana darbe yapacak’ yalanıyla Vatan Partisi siyasetlerinden uzaklaştırılacak ifadelerini kullandı. […]

Aydınlık: ABD’den Erdoğan’a yeni operasyon hazırlığı
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Derin devlet ve Ergenekon yapılanmasının başı olarak gösterilen ve aşırı sol vatan partisi lideri Doğu Perinçek’e yakın Aydınlık Gazetesi bugün ilginç bir başlıkla okuyucularının karşısına çıktı.

Türkiye’yi Avrasyacı cepheden ayırmak için ABD patentli yeni bir operasyon başlatıldı diyen gazete,  Öncelikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘Perinçek sana darbe yapacak’ yalanıyla Vatan Partisi siyasetlerinden uzaklaştırılacak ifadelerini kullandı.

Gazeteye göre Erdoğan’ın çevresindeki kripto adamların kulağına senaryo fısıldandı bile. Senaryoya göre “TSK içindeki 15 temmuz darbecileri temizlendikten sonra hakimiyet tamamıyla Perinçek grubuna geçti. Yeni darbe girişimi buradan gelecek” söylentisi yayılarak Erdoğan, Vatan Partisi’nin savunduğu milli siyasetlerden uzaklaştırılacak denildi.

Gazeteye göre Başta fısıltı olarak yayılan “Perinçek grubu darbe yapacak” yalanı, ilk olarak Star Gazetesi yazarı Ahmet Taşgetiren tarafından yüksek sesle dillendirildi. Taşgetiren 11 Eylül tarihli köşesinden “Çok açık ve net: Şu sıralar dikkate alınması gereken en büyük risk, yargıda, silahlı kuvvetlerde ve üniversitelerde muhafazakar bilinen kadroların ‘FETÖ mensubu’ yaftasıyla tasfiye edilmesi ve özellikle Doğu Perinçek’in uzantılarına alan açılmasıdır” diye yazdı.

Davutoğlu çevresi Erdoğan Perinçek ortaklığından rahatsız

Ahmet Taşgetiren’in ardından aynı yalanı bu kez Davutoğlu’na yakın olduğu iddia edilen Metin Gürcan dile getirdi. Washington merkezli Al-Monitor internet sitesinin yazarlarından Gürcan, Perinçek ve ekibinin Erdoğan’ın kendisini hedef alabileceğini yazdı.

Al-Monitor’de yayınlanan “Güç kavgası Türkiye’nin güvenlik yapısını yok ediyor” başlıklı yazısında AKP’nin 14 yıldır iktidarda olmasına rağmen güvenlik ve istihbarat ile uğraşan bir bürokrat ekibine sahip olmadığını belirten Gürcan, MİT’in, Jandarma Genel Komutanlığı’nın, Savunma Bakanlığı’nın ve TSK’nın tepe noktalarında ortaya çıkan boşlukları “Perinçekçiler” olarak adlandırdığı grubun doldurmaya çalıştığını belirtti.

Vatan Partisi’ni “Laikliğe sadık, dışa mesafeli, aşırı milliyetçi, sosyalist, ABD ve Batı karşıtı, Rusya yanlısı ve Avrasyacı” olarak tanımlayan Gürcan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın paralel devleti tasfiye etmekte ve PKK ile mücadelede en güvendiği kurumun Vatan Partisi haline geldiğini söyledi.

Vatan Partisi ekibinin AKP’nin muhafazakar tabanına karşı da hareket ettiğini iddia eden Gürcan, Perinçek’in devletin güvenlik ve istihbarat kademelerinin arkasındaki “gizli el” olarak görüldüğünü, hatta OHAL’in uzatılmasında kilit rol oynadığını savundu.

AKP’ye yakınlığı ile bilinen Yenişafak gazetesinin yazarlarından Hüseyin Likoğlu, Vatan Partisi’ne karşı yürütülen operasyona ilk itiraz edenlerden oldu. 10 Ekim tarihli “Mandacı Muhipler” başlıklı yazısında, 2014 Ekiminde HSYK seçimlerinde oluşturulan birliğin 15 Temmuz darbe girişiminin önlenmesinde büyük payı olduğunu belirterek Vatan Partisi’nin Yenikapı’ya davet edilmemesini eleştirdi.

Gazetenin bugünkü haberi değerlendiren uzmanlar akp içerisinde bir zamanlar Erdoğan”ı devirmek için planlar yapan ve bu suçlamayla hapse giren gurupla bugün ortak hareket edilmesinden rahatsız.

Önümüzdeki günlerde Erdoğan’ın derin yapılarla olan ittifakı sona ereceğeve yeni bir krizin baş göstereceğine şahit olacağız.

 

 

 

YORUMLAR


    0 YORUM