USD
3,8101
EURO
4,6578
ALTIN
163,2647

Başbakan Yıldırım’dan itiraf: 15 Temmuz başkanlığın kapısını açtı

 Afyonkarahisar’da ortak basın toplantısında gazetecilerin sorularını cevaplayan Başbakan Binali Yıldırım, farkında olmadan ”Başkanlığın kapısı 15 Temmuz gecesi açılmıştır” diyerek olayın planlı bir darbe tiyatrosu olduğunu itiraf etti. Başbakan Yıldırım Afyon’daki basın toplantısında, “Başkanlığın kapısı 15 Temmuz gecesi açılmıştır” demesi gazetecilerin şaşkınlığına sebep oldu. Akla o zaman darbeyi siz planladınız sorusunu getirdi. Gazetecilerden ses çıkmayınca Yıldırım açıklamasına […]

Başbakan Yıldırım’dan itiraf: 15 Temmuz başkanlığın kapısını açtı
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

 Afyonkarahisar’da ortak basın toplantısında gazetecilerin sorularını cevaplayan Başbakan Binali Yıldırım, farkında olmadan ”Başkanlığın kapısı 15 Temmuz gecesi açılmıştır” diyerek olayın planlı bir darbe tiyatrosu olduğunu itiraf etti.

Başbakan Yıldırım Afyon’daki basın toplantısında, “Başkanlığın kapısı 15 Temmuz gecesi açılmıştır” demesi gazetecilerin şaşkınlığına sebep oldu. Akla o zaman darbeyi siz planladınız sorusunu getirdi. Gazetecilerden ses çıkmayınca Yıldırım açıklamasına devam etti.

Binali Yıldırım’ın basın toplantısından satır başları:

Yasama ve parlamento ayrı olursa daha sağlıklı bir sitem söz konusu olur. Başkan kendi başına kadrosunu kuracak ve çalışacak. Meclis’te denetim yapacak, önerilerini sunacak. Başkanın taleplerini karşılayacak ya da karşılamayacak. Yasaları hazırlayacak.

Üniter olacak, vatandaşlık tanımı tartışmaya açılmayacak. Referandum için diğer partilerin desteğine ihtiyaç var. MHP çözümden yana irade koydu. Bahçeli’nin yaklaşımını ana muhalefette göstermeli. Yarı başkanlık veya partili başkanlığa ihtiyaç yok.

Türkiye olmadan bölgede plan yapmak akla ziyandır. Bölge Misak-ı Milli sınırları içindedir. Biz bir yayılım politikası içinde değiliz. Mezhep çatışmasına kim göz yumarsa katliama kapı aralar.

YPG-PYD eşittir PKK. Suriye’de, Irak’ta yaşanan Kürt ahalisi bizim kardeşimiz. Sanki biz PYD-YPG ile ilgili konuşunca ‘Türkiye, Kürtleri istemiyor’ diye bir algı oluşturuluyor. Bizim Kürtlerle sorunumuz yok.

ABD şu tercihi yapmak zorunda. Ya beraber hareket ettiği Türkiye’yi ya da üç beş terörirstin oluşturduğu bu grupları tercih edecek.

Eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök MGK’nın kararından bahsediyor. Kurulun bu toplantısında 2004 tarihli MGK’nın gündem maddesi Türkiye’de Nurculuk Faaliyetleri ile ilgili bir araştırma yapılması için bir talep verilmiş bu tarihte feto yazıyor mu?

Bu konuda Özkök konuyu karıştırıyor. Özkök, darbe girişimlerine karşı hangi eylemleri yapmış? Fethullah Gülen’e Nazlı Ilıcak soruyor, “Hocam askeriyenin baskıları ne zaman bitecek?” ‘Özkök Genelkurmay Başkanı olunca bitecek’ diye cevap veriyor Gülen.

12 Eylül darbesini hatırlayın. 12 Eylül darbesinde siyasi arka planda kimlerin olduğu biliniyor muydu? Darbeyi yapan şu hesabı yapıyor: “Patron benim istediğimi yaparım” Bizim elimizdeki bilgiler Yurtta Sulh Konseyi diye 5 kişilik bir general grubu var. Askeri rütbelerde kim komutan olacak diye bir liste var.

Adil Öksüz’ü serbest bırakan hakimleri açığa aldık. Niye bıraktılar bilmiyorum. En hafifinden basiretsizlik. İstihbarata çalıştığı söylentisine ben ihtşamal vermiyorum. darbeyi yapanlar belli. Onlar bir an önce cezalandırılsın istiyoruz. Ne delili arıyor hakimler savcılar anlamıyorum.

Amerikanın iade konusunda bize dediği şu. Bize belge verin mahkeme bu konuda bir karar alırsa veririz. Benim algım bu konuda hemen bir gelişme olmaz. Biz de diyoruz ki o zaman madem tutuklayın. Onu da yapmıyorsunuz bari medyaya demeç veriyor. Onu engelleyin.

YORUMLAR


    0 YORUM