USD
3,8222
EURO
4,6630
ALTIN
163,1794

Başbakan’dan başkanlık açıklaması ve Bahçeli’ye teşekkür

Başbakan, “AK Parti olarak bizim baştan beri söylediğimiz şey, Türkiye fiili durumu hukuki durum haline dönüştürmek mecburiyetindedir. Bir anayasa ihtiyacı artık acil hale gelmiştir. Sayın Bahçeli’nin beyanatları cesaret verici. Biz hazırız” dedi. Binali Yıldırım, Devlet Bahçeli’nin dünkü grup toplantısında yaptığı başkanlık sistemi açıklamalarını değerlendirdi. Yıldırım, Bahçeli’nin “Bugün yapmamız gereken fiili durumu yasal hale getirmektir. Bunun […]

Başbakan’dan başkanlık açıklaması ve Bahçeli’ye teşekkür
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Başbakan, “AK Parti olarak bizim baştan beri söylediğimiz şey, Türkiye fiili durumu hukuki durum haline dönüştürmek mecburiyetindedir. Bir anayasa ihtiyacı artık acil hale gelmiştir. Sayın Bahçeli’nin beyanatları cesaret verici. Biz hazırız” dedi.

Binali Yıldırım, Devlet Bahçeli’nin dünkü grup toplantısında yaptığı başkanlık sistemi açıklamalarını değerlendirdi. Yıldırım, Bahçeli’nin “Bugün yapmamız gereken fiili durumu yasal hale getirmektir. Bunun yolu da yeni anayasadır, yeni anayasada başkanlık sistemidir”açıklamasına teşekkür ederek“Milletten yana tavır koyan Sayın Devlet Bahçeli’ye de teşekkür ediyorum. Millet için örnek bir davranış sergiledi. Dün yaptığı açıklama umut verici bir açıklama. AK Parti olarak bizim baştan beri söylediğimiz şey, Türkiye fiili durumu hukuki durum haline dönüştürmek mecburiyetindedir. Bir anayasa ihtiyacı artık acil hale gelmiştir. Sayın Bahçeli’nin beyanatları cesaret verici. Biz hazırız” dedi. Bu yolda adımları da atacağız. Kararı ya Meclis verecek ya da millet verecek. Milletin verdiği karar en doğru karardır. Kısa sürede Meclis’e yeni anayasa getireceğiz. Sürekli güçlü bir siyasi iradeyi oluşturacak bir sistem değişikliği Türkiye’nin vazgeçilmez bir ihtiyacıdır” dedi.

Şu andaki fiili durum “hukuksuzdur” itirafı

Başbakan Binali Yıldırım, bu açıklamasıyla aslında fiili olarak Başkanlık sisteminin işlediğini itiraf etmiş oldu. Şu anda fiili olarak Cumhurbaşkanın tarafsızlık ilkesini ihlal ettiğini söylemiş oldu. Tarafsız olması gereken Cumhurbaşkanının fiili olarak hükümetin başı gibi hareket ettiğini ifade etmiş oldu. Başbakan: Minareyi çalıp kılıfını da sonra mı hazırlıyoruz. demek istedi.

 

YORUMLAR


    0 YORUM