USD
3,8101
EURO
4,6578
ALTIN
163,2647

Cadı avı Nijeryalı öğrencilere ulaştı

Darbe tiyatrosundan sonra hızını alamayan AKP Hükümeti, Türk Okullarını kapatmayan Nijerya’ya karşılık Türkiye’de okuyan 52 Nijerya’lı öğrenciyi gözaltına alarak cadı avını uluslararası boyuta taşıdı. Nijerya hükümeti, ülkenin yasalarına göre faaliyet gösteren başarılı Türk okullarını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP’nin kapı kapı gezmesine rağmen kapatmadı. Nigeria Today gazetesi’ne göre AKP, buna misilleme olarak 52 Nijeryalı […]

Cadı avı Nijeryalı öğrencilere ulaştı
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Darbe tiyatrosundan sonra hızını alamayan AKP Hükümeti, Türk Okullarını kapatmayan Nijerya’ya karşılık Türkiye’de okuyan 52 Nijerya’lı öğrenciyi gözaltına alarak cadı avını uluslararası boyuta taşıdı.

Nijerya hükümeti, ülkenin yasalarına göre faaliyet gösteren başarılı Türk okullarını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP’nin kapı kapı gezmesine rağmen kapatmadı. Nigeria Today gazetesi’ne göre AKP, buna misilleme olarak 52 Nijeryalı öğrenciyi tutuklamak veya gözaltına almak suretiyle misillemede bulundu. İktidarın 15 Temmuz darbe tiyatrosundan sonra cadı avını uluslararası boyuta taşıyarak Türkiye’yi dünya kamuoyunda daha da küçük düşürücü duruma soktuğu aktarıldı.

Nigeria Today’in haberine göre, kapatılan Fatih Üniversitesi’nde okuyan 2 Nijeryalı öğrenci 15 Temmuz darbe girişiminden sonra tutuklanarak Silivri Cezaevi’ne konuldu. Gazete, geçen Cuma günü de 50 Nijeryalı üniversite öğrencisinin de Atatürk Havaalanı’nda gözaltına alındıktan sonra sınır dışı edildiğini bildirdi. Gazeteye göre, Nijerya hükümeti iki olay üzerine harekete geçti ve Türkiye’nin Nijerya Büyükelçisi’ni Dışişleri Bakanlığı’na çağırarak açıklama istedi.

Nijerya’daki Türk vatandaşlarını tutuklarız

Bu arada Nijerya Temsilciler Meclisi de dün olağanüstü toplanarak, tutuklama ve gözaltılardan dolayı Türkiye’nin özür dilemesini istedi. Meclis tarafından yapılan açıklamada, Türkiye’deki Nijeryalı öğrencilere karşı yapılan muamelenin kabul edilemeyeceği belirtilerek, Nijerya’daki Türk vatandaşlarının da misilleme olarak aynı muameleyle karşılaşabileceği uyarısında bulundu.

Nijerya 17 okulu kapatmadı

Nijerya Temsilciler Meclisi Diaspora İlişkileri Komitesi Başkanı Rita Orji, kapatılan Fatih Üniversitesi’nde 102 ülkeden öğrencinin bulunduğunu belirterek, sadece Nijeryalı öğrencilere kötü muamele yapıldığını belirtti. Orji, bu muamelenin ardında, Türkiye’nin talebine rağmen Nijerya hükümetinin ülkedeki 17 Türk okulunu kapatmamasının yattığını söyledi. Orji, Silivri’de tutuklu bulunan Nijerya vatandaşları Hassan Danjuma Adamu ve Muhammad Alhaji Abdullahi adlı iki öğrencinin derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Nijerya Dışişleri Bakanlığı Daimi Sekreteri Sola Enikanolaye ise, tutuklama ve gözaltılar üzerine Türk Büyükelçisinin Dışişleri’ne çağrıldığını belirterek, Türkiye’nin Nijerya’daki okulların kapatılmamasına misilleme yaptığını ileri sürdü. Nijeryalı diplomat, ülkesindeki Türk girişimcilerin açtıkları okulların Nijerya yasalarını hiçbir şekilde çiğnememiş özel okullar olduğunu belirterek, uluslararası hukuka göre bunları kapatamayacaklarını kaydetti.   

 

YORUMLAR


    0 YORUM