USD
3,8215
EURO
4,6661
ALTIN
163,3170

Cahillikte ve fakirlikte OECD’de Türkiye ilk sırada

OECD’nin ‘Bir Bakışta Toplum 2016’ raporuna göre Türkiye cahillikte ve fakirlikte ilk sırada. Türkiye 35 OECD (Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü) ülkesi arasında, çalışmayan ve okumayan gençler kategorisinde ilk sırada yer alıyor. Türkiye’de 15-29 yaşındaki nüfusun yüzde 28.4’ü ne istihdama katılıyor ne de eğitim alıyor. Üretime katılmayan genç nüfusun ekonomik maliyeti ise 25 milyar dolar […]

Cahillikte ve fakirlikte OECD’de Türkiye ilk sırada
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

OECD’nin ‘Bir Bakışta Toplum 2016’ raporuna göre Türkiye cahillikte ve fakirlikte ilk sırada.

Türkiye 35 OECD (Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü) ülkesi arasında, çalışmayan ve okumayan gençler kategorisinde ilk sırada yer alıyor. Türkiye’de 15-29 yaşındaki nüfusun yüzde 28.4’ü ne istihdama katılıyor ne de eğitim alıyor. Üretime katılmayan genç nüfusun ekonomik maliyeti ise 25 milyar dolar olarak açıklandı.

Çalışmayan ve eğitim/öğretim görmeyen kişi oranı Türkiye’de özellikle yüzde 46 ile kadınlar arasında yüksek, OECD ortalamasında bu oran yüzde 18.

 

OECD’NİN TÜRKİYE RAPORU

Raporunda Türkiye ile ilgili saptamalardan bazı bölümler:

Türkiye’nin sosyal yapısının incelendiği “Bir Bakışta Toplum 2016” raporuna göre OECD’deki en düşük “sosyal bağ” Türkiye’de ölçüldü.

Türkiye’deki yaşlıların sadece 68’i güvenebilecekleri akraba ya da arkadaşları bulunduğunu bildiriyor, OECD ise bu oran yüzde 87 oldu.

Türkiye’de çocuklar ve ihtiyarlar daha fazla yoksulluk riski altında.

Rapora göre Türkiye’de altı kişiden biri yoksul, OECD ortalamasına göre ise her 10 kişiden birinin yoksul olduğu belirtiliyor.

Raporda özellikle toplumsal güven ve dayanışma alanında Türk toplumu için algıları sarsacak veriler de yer alıyor.

Türkiye’de düşük bir kişilerarası güven düzeyi kaydedildi, diğerlerine güven duyduğunu söyleyen kişilerin payı yüzde 12 dolayında, oran OECD genelinin üçte biri.

Türkiye bu alanda 35 üye ülke arasında 34’üncü sırada. Düşük nüfuslu İskandinav ülkeleri ise güven endeksinde en üstte.

Türkiye’de genç kuşak arasında güven yüzde 15 ile biraz daha yüksek.

Türkiye’de Okulu erken terk önemli bir sorun olmaya devam ediyor, özellikle genç kadınlar için…

2014’te Türk gençliğinin yarısından fazlası lise eğitimini tamamlamamıştı, bu Meksika’dan sonra OECD’deki en yüksek oran.

 

YORUMLAR


    0 YORUM