USD
3,8101
EURO
4,6578
ALTIN
163,2647

CELLADINA ÂŞIKSA BİR MİLLET…

Yavuz Salih Son zamanlarda yapılan popüler ilim ve araştırma dallarından biri de “Gen haritaları ve ırk özellikleri”. Artık insanlık geleceğine yön verme adına farklı arayışlara giriyor, benim de şahsen ülkemizde yaşanan bu garip hadiselere baktığımda “madem geçmişimize veya şimdiye etki edemiyoruz, bari geleceğimize bir katkımız olsun” düşüncesiyle acaba bu ilim dallarına kafa yorsak mı diye […]

CELLADINA ÂŞIKSA BİR MİLLET…
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Yavuz Salih

Son zamanlarda yapılan popüler ilim ve araştırma dallarından biri de “Gen haritaları ve ırk özellikleri”. Artık insanlık geleceğine yön verme adına farklı arayışlara giriyor, benim de şahsen ülkemizde yaşanan bu garip hadiselere baktığımda “madem geçmişimize veya şimdiye etki edemiyoruz, bari geleceğimize bir katkımız olsun” düşüncesiyle acaba bu ilim dallarına kafa yorsak mı diye içimden geçmiyor değil hani…

Zira o kadar gariplikler var ki insan gerçekten kendini sorgulamadan edemiyor. “Gerçekten ben bu toplumun bir ferdi miyim, benim yetiştiğim toplum, umudumu ve geleceğimi ipotek ettiğim toplum bu mu; yoksa ben gurbette kala kala toplumun gen haritası değişti de ben mi farkına varamadım”

Acı ama reel bir durum var: TOPLUMUMUZ CELLADINA AŞIK OLMUŞ, hatta bu aşk onun kalp ve dünya gözünü adeta kör etmiş. Komik ama bunu anlamak için bir toplum bilimcisi veya fazla mürekkep yalamış olmaya inanın hiç gerek yok. Yapacağınız tek şey TV kanallarını 10 saniye aralıklarla hızlı atlayıp geçmek. Şayet celladınıza âşık değilseniz siz de fark edeceksiniz. Bakınız; “IQ’nüz yüksek veya algı yönünüz tam ise” demiyorum. Sadece hissi davranmıyorsanız bu cinnet halini, bu kutuplaşmayı, hatta bu komik halleri 10 saniyelik kanal zaplamalarıyla fark edeceksiniz.

Belki biraz ütopik gelecek ama bu süreçte başta ifade ettiğim gen haritaları-ırksal özelliklerle alakalı bilim dallarına kafa yormanın daha isabetli olacağını düşünüyorum. Beni umutsuz olarak görüyor olabilirsiniz, belki. Bu süreç ve toplumun şu hali beni olumsuz etkilemiş olabilir.  Ama gelecek adına umudumu asla yitirmedim. Belki de bu ilim dalları bu yüzden dikkatimi celp etti.

Her büyük aşk, kendinden sonraki nesillere bir hikâye, bir efsane bırakmıştır. Mesela; Leyla-Mecnun veya Ferhat-Şirin. Ama bu sefer ki aşk, CELLAT-TOPLUM aşkı geleceğe öyle bir enkaz bırakacak ki bu diğer aşk efsanelerinin hepsini sollayacak.

YORUMLAR


    0 YORUM