USD
3,8206
EURO
4,6643
ALTIN
163,3216

Çin Mısır’ın yeni başkentini aldı

Yaklaşık beş yıldır siyasi çalkantılar yaşayan Mısır, krizlerden kurtulmanın yolunu başkenti yenilemekle başladı. Yeni yapacağı başkenti Çin’li bir firmaya üstlendi.   Başkent Kahire’de, The China Fortune Land Development Company yetkilileriyle Mısır devlet başkanı Abdülfettah El-Sisi’yle bir araya gelen taraflar 20 milyar dolar karşılığında anlaştıkları belirtildi. Proje ve altyapı hazırlıkları Mart 2015’te tamamlanan yeni başkent Kahire […]

Çin Mısır’ın yeni başkentini aldı
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Yaklaşık beş yıldır siyasi çalkantılar yaşayan Mısır, krizlerden kurtulmanın yolunu başkenti yenilemekle başladı. Yeni yapacağı başkenti Çin’li bir firmaya üstlendi.

 

Başkent Kahire’de, The China Fortune Land Development Company yetkilileriyle Mısır devlet başkanı Abdülfettah El-Sisi’yle bir araya gelen taraflar 20 milyar dolar karşılığında anlaştıkları belirtildi.

Proje ve altyapı hazırlıkları Mart 2015’te tamamlanan yeni başkent Kahire ile Kızıldeniz arasına yapılmasına karar verilmişti. Hükümet, bu projenin, Kahire’nin kalabalığı, kirliliği ve yükselen ev fiyatlarına dönük bir çözüm olarak ilan etmişlerdi.

Maketi sergilenen projenin en geç yedi yıl içinde tamamlanması bekleniyor. Yeni başkentin tüm maliyetinin ise 86 milyar dolar olduğu aktarıldı.

Proje amaçlanan ise “Kahire ulusal ruhu inşaa etmek, fikir birliğini geliştirmek ve uzun vadeli sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak için önemli bir şehir. Yeni şehir yaşamak, çalışmak ve ziyaret etmek için bir çok yeni alan yaratacak.” ifadeleri belirtildi.

Bir miyon nüfuslu olması palanlanan Yeni Başkent, 700 kilometrekarelik bir alana kurulacak yeni şehir Kahire’nin doğusunda yer alan bir çölün üzerine inşaa edilecek. Hükümet binaları, bakanlıklar ve tüm devlet kurumlarının bu yeni başkente taşınması düşünülüyor.

YORUMLAR


    0 YORUM