USD
3,9261
EURO
4,6107
ALTIN
161,1932

Cumhurbaşkanı’na hakaretten Ahmet Altan’a 4 yıl 8 ay hapis istendi

Ahmet Altan’ın yapmış olduğu söyleşide Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle 1 yıldan 4 yıl 8 aya kadar hapsi istendi. Gazeteci-Yazar Ahmet Altan’ın 13 Nisan 2015’de bir internet sitesiyle yapmış olduğu söyleşide Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle 1 yıldan 4 yıl 8 aya kadar hapsi istendi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamenin bir […]

Cumhurbaşkanı’na hakaretten Ahmet Altan’a 4 yıl 8 ay hapis istendi
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Ahmet Altan’ın yapmış olduğu söyleşide Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle 1 yıldan 4 yıl 8 aya kadar hapsi istendi.

Gazeteci-Yazar Ahmet Altan’ın 13 Nisan 2015’de bir internet sitesiyle yapmış olduğu söyleşide Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle 1 yıldan 4 yıl 8 aya kadar hapsi istendi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamenin bir kısmı;

“Hakaret teşkil edebilecek mahiyette sözler…”

İddianamede, “Şüphelinin gazeteci olması sebebiyle ifade özgürlüğünden en geniş şekilde yararlanma hakkı bulunmalıdır. Gazeteci aynı zamanda kamunun bekçisidir. Ancak ifade özgürlüğünün başkalarının itibarları noktasında bir sınırı da bulunmaktadır. Kuşkusuz ifade özgürlüğü sınırları oldukça geniş tutulmalı özgürlük anlayışına öncelik tanınmalıdır. Ancak yazı içeriğinde Cumhurbaşkanına atfedilen sözlerin eleştiri sınırlarını aşan ve hakaret teşkil edebilecek mahiyette sözler olabileceği değerlendirilmiştir” denildi.

“Şikayetimiz devam etmektedir”

İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi’nde yapılan ilk duruşmaya katılmayan Altan’ı avukatları temsil etti. Tayyip Erdoğan’ın avukatı Murat İlvan şikâyetlerinin devam ettiğini söyleyerek “Her ne kadar daha önce davadan feragat ettiğimize dair dilekçe göndermiş isek de birçok benzer dava söz konusu olduğundan yaptığımız dosya numarası ile ilgili hata yüzünden sehven gönderdik. Şikâyetimiz devam etmektedir. Davaya katılmak istiyoruz” dedi.

“Şikayetten vazgeçmeden dönmek mümkün değil”

Ahmet Altan’ın avukatı ise “Son gelen dilekçeden şimdi bilgi sahibi olduk. Ancak şikayetten, vazgeçmeden dönmek mümkün değildir. Bunun dikkate alınmasını talep ederim. Müvekkilimiz Silivri Cezaevi’nde tutuklu olup burada bir sonraki duruşmaya getirilmesini talep ediyorum” diye konuştu.

“Uzlaşılmış bir husus yok”

Erdoğan’ın avukatı, “Bizim feragat beyanımız sadece bizden sadır olmuş bir tasarruf olabilir zira karşı tarafla görüşülüp uzlaşılmış bir husus yoktur. Karşı tarafın bir katkısı da yoktur. Bu hususun dikkate alınması gerekmektedir” diye konuştu.

Cezaevinden getirilecek

Mahkeme, sanık Ahmet Altan’ın ifadesinin alınması için cezaevine celbi hususunda müzekkere yazılmasına karar vererek, duruşmayı erteledi.

 

YORUMLAR


    0 YORUM