USD
3,8101
EURO
4,6578
ALTIN
163,2647

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Cemaat ve tarikatlara akreditasyon sistemi getirmeyi düşünüyor

Cemaat ve tarikatlara yasal statü geliyor. İddialara göre Cemaatlere akreditasyon sistemi getirmeyi düşünüyor. Diyanet  İşleri Başkanı Mehmet Görmez, tüm cemaat ve tarikatlara, derneklerdeki gibi üyelik ve vakıflaşma formülünü dile getirdi. Habere ”İddia doğru ise” diye başlamak gerekiyor. Çünkü bugüne kadar cemaatler hakkında duyulan en ilginç öneri olduğu için inanmakta zorlanıyor insan. Fakat Havuz medyasının üyesi olan […]

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Cemaat ve tarikatlara akreditasyon sistemi getirmeyi düşünüyor
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Cemaat ve tarikatlara yasal statü geliyor. İddialara göre Cemaatlere akreditasyon sistemi getirmeyi düşünüyor. Diyanet  İşleri Başkanı Mehmet Görmez, tüm cemaat ve tarikatlara, derneklerdeki gibi üyelik ve vakıflaşma formülünü dile getirdi.

Habere ”İddia doğru ise” diye başlamak gerekiyor. Çünkü bugüne kadar cemaatler hakkında duyulan en ilginç öneri olduğu için inanmakta zorlanıyor insan. Fakat Havuz medyasının üyesi olan yandaş bir gazetede haber çıkınca doğruluk payı yüksek gibi geliyor.

AKP yandaşı Karar Gazetesi’nin haberine göre Diyanet İşleri başkanlığı  cemaat ve tarikatlara karşı harekete geçti. Kadimden beri gönüllülük esasına dayalı sivil olması gereken cemaat ve tarikatları aslında devlete bağlamanın bir yolunu arıyorlar

İddiaya göre Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, başlattığı çalışmalar ile  güya  Cemaat ve tarikatlar şeffaf bir yapıya dönüştürülecek.

Cemaatlere akreditasyon geliyor

Hukuki alt yapı oluşturularak Cemaatlere akreditasyon sistemi getirilecek.  Devlet her türlü  cemaat ve tarikatlara onay verecek yada vermeyecek.  

Yasal statü kazanan dini yapılara vakıf ve dernek modeli getirilecek. Derneklerdeki üyelik sistemi, tarikat ve cemaatlere de uygulanacak. Bu şekilde her tarikat ve cemaat, kendilerine tabi olan kişileri üye olarak kaydedecek. Söz konusu yöntemle hangi tarikat ve cemaatin ne kadar taraftarı bulunduğu da gün yüzüne çıkacak. Devlet tarafından desteklenmeleri ya da yardım toplamak gibi faaliyetlere izin verilmesi söz konusu olduğunda üyelik kriterlerden biri olabilecek.

KAYIT DIŞI ÖNLENECEK

Cemaat ve tarikatların, vakıf ve derneklerde olduğu gibi misyonlarını kamuoyuna deklare etmesi zorunlu hale gelecek. Taahhüt edilen hususların dışında başka faaliyetlerin içerisine giren tarikat ve cemaatler hakkında yasal işlem başlatılacak. Yeni modelde, ‘merdiven altı’ olarak tabir edilen kayıt dışı öğrenci evleri ve yurtların açılmasına izin verilmeyecek.

Türkiye Diyanet Vakfı’nın açtığı öğrenci evleri ve yurtları, cemaatler için model teşkil edecek. Cemaat ve tarikatlar, mali konularda da şeffaflaşmaya zorlanacak. Tarikat ve cemaatlerin ekonomik kaynakları, devletin yetkili kurumlarınca denetlenerek kayıt dışılığın önüne geçilecek. Yani devlet bütün cemaat ve tarikat mensuplarını fişleyecek. Ayrıca devlet memurlarının veya siyasetçilerin bu tarikat ve cemaatlere üye olup olamayacakları ise henüz belli değil.

YORUMLAR


    0 YORUM