USD
3,8458
EURO
4,5160
ALTIN
153,7641

Dündar: 15 Temmuz’da Erdoğan’la görüşmedim

Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ümit Dündar, 15 Temmuz günü yaşananlarla ilgili Darbe Araştırma Komisyonu’na bilgi verdi. 15 Temmuz Cuma günü saat 18.15’te karargâhtan ayrıldığını ifade eden Dündar, 21.40’ta İstanbul Emniyet Müdürü tarafından arandığını ve Emniyet Müdürü’nün kendisine Beylerbeyi ve Çengelköy’de askerlerin de karıştığı bir takım olayların olduğunu aktardığını belirtti. Dündar, Ordu Komutanlığı’nı ve Beylerbeyi ve […]

Dündar: 15 Temmuz’da Erdoğan’la görüşmedim
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ümit Dündar, 15 Temmuz günü yaşananlarla ilgili Darbe Araştırma Komisyonu’na bilgi verdi.

15 Temmuz Cuma günü saat 18.15’te karargâhtan ayrıldığını ifade eden Dündar, 21.40’ta İstanbul Emniyet Müdürü tarafından arandığını ve Emniyet Müdürü’nün kendisine Beylerbeyi ve Çengelköy’de askerlerin de karıştığı bir takım olayların olduğunu aktardığını belirtti.

Dündar, Ordu Komutanlığı’nı ve Beylerbeyi ve Çengelköy’e yakın Deniz Komutanlığı’nı aradığını kaydetti.

Dündar, Emniyet Müdürü ile Boğaziçi Köprüsü ayağında buluştuğunu açıklayarak, İstanbul’daki hareketlenme ile ilgili bilgi vermek üzere Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı, Kara Kuvvetleri Komutanı, Genelkurmay 2. Başkanı ve Genelkurmay Başkanı’nı telefonla aradığını ancak telefonlara cevap alamadığını söyledi.

Dündar, Emniyet Müdürü ile buluşarak geçtikleri Boğaziçi Köprüsü’nde askerlerin  havaya ateş açtıklarını ve dostane olmadıklarını gördüklerini ifade ederek, Ankara’daki hareketlenmenin ardından işin boyutlarını anladıklarını belirtti.

Vali ile yaptığı görüşmede basın açıklaması yapılmasının uygun olacağına karar verdiklerini dile getiren Dündar, televizyonlarda yaptığı açıklamanın detaylarını verdi. Dündar, “Saat 06.30’ta Sayın Valimizle birlikte, Cumhurbaşkanı’mızın yanına katılıp hem durum hakkında bilgilendirmek hem de direktiflerini almak maksadıyla deniz yoluyla önce karşıya sonra da havaalanına geçtik. Havalananında Sayın Cumhurbaşkanımıza bilgi arz ettim” dedi.

“15 Temmuz gecesi Erdoğan’la görüşmedim “

15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım ve herhangi bir Bakan ile görüşmediğini de aktardı.

Dündar ayrıca ‘Bahçeli’ye beni sorun diye’ bir beyanım olmadığını Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın direktiflerini havalimanından itibaren aldığını belirtti.  

Sözcü ve Abdülkadir Selvi’yi yalanladı

Genelkurmay İkinci Başkanı bu açıklamayla Sözcü Gazetesi ve Hürriyet Yazarı Abdülkadir Selvi’yi yalanladı. Sözcü ve Selvi darbenin kaderini o görüşmenin değiştirdiğini ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Dündar’ın koruma taahhüdü üzerine Ankara yerine İstanbul’a geldiğini yazmıştı.

YORUMLAR


    0 YORUM