USD
3,9704
EURO
4,6620
ALTIN
163,7230

En uzun süre tahtta kalan Taylan kralı öldü

88 yaşındaki Tayland kralı Bhumibol Adulyadej öldü. Kraliyet sarayından yapılan açıklamada, bir süredir sağlık problemleri nedeniyle Bangkok Siriraj Hastanesi’nde gözetim altında tutulan kral, akciğer enfeksiyonu ve böbrek yetmezliği nedeniyle tedavi görüdüğü hastanede öldü. Tayland kralı Bhumibol Adulyadej 5 Aralık 1927’de ABD’nin Massachusetts eyaletinde dünyaya geldi. Kendisinden önceki Kral Ananda Mahidol’un henüz 20 yaşında ölmesinden sonra […]

En uzun süre tahtta kalan Taylan kralı öldü
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

88 yaşındaki Tayland kralı Bhumibol Adulyadej öldü. Kraliyet sarayından yapılan açıklamada, bir süredir sağlık problemleri nedeniyle Bangkok Siriraj Hastanesi’nde gözetim altında tutulan kral, akciğer enfeksiyonu ve böbrek yetmezliği nedeniyle tedavi görüdüğü hastanede öldü.

Tayland kralı Bhumibol Adulyadej 5 Aralık 1927’de ABD’nin Massachusetts eyaletinde dünyaya geldi. Kendisinden önceki Kral Ananda Mahidol’un henüz 20 yaşında ölmesinden sonra 1946’da yeni Tayland Kralı oldu.

1946 yılında tahta çıkan Kral Bhumibol Adulyadej halk tarafından çok seviliyor ve ülkenin istikrarı için önemli biri olarak kabul ediliyordu. Bhumibol dünyanın en uzun süre tahtta kalan kralı olarak tanınıyordu.

Kral Bhumibol Adulyadej’in yerine tek varisi olan oğlu 64 yaşındaki Maha Vajiralongkorn’un geçeceği açıklandı.

Başbakan Prayuth Çan-oça, Kral Bhumibol’un ölümünün ardından bir yıllık yas ilan etti.

Vefat söylentisi üzerine hastaneye akın eden Tayland halkı, dua ederek sevgi gösterilerinde bulunuyor.

YORUMLAR


    0 YORUM