USD
3,7923
EURO
4,6483
ALTIN
162,6849

Enişte komisyona gitmiyor, sebebi ise bilgisi olmadığı

Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu Başkanı Reşat Petek, dinlenmesi için komisyona çağrılan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eniştesi Ziya İlgen’in gelmemesinin sebebini açıkladı. Reşat Petek “Sayın Ziya İlgen olayla ilgili tankları görüp haber verme dışında bir bilgisi olmadığı bu nedenle kendi görevi ve o konuda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘eniştemden öğrendim’ ifadesi dışında bir bilgisi olmadığını ifade etti. Onun için bu […]

Enişte komisyona gitmiyor, sebebi ise bilgisi olmadığı
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu Başkanı Reşat Petek, dinlenmesi için komisyona çağrılan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eniştesi Ziya İlgen’in gelmemesinin sebebini açıkladı.

Reşat Petek “Sayın Ziya İlgen olayla ilgili tankları görüp haber verme dışında bir bilgisi olmadığı bu nedenle kendi görevi ve o konuda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘eniştemden öğrendim’ ifadesi dışında bir bilgisi olmadığını ifade etti. Onun için bu bilgi bize geldi ve kendisini dinlemeyeceğiz” dedi.

Erdoğan her seferinde farklı saatler verdi

Tayyip Erdoğan’ın darbe girişimini öğrendiği saate ilişkin çelişkili açıklamalarının ilki 16 Temmuz sabahına ait. Erdoğan o gün darbeyi haber alma saatini ‘maalesef öğleden sonra bir hareketlenme mevcuttu’ sözleriyle anlatmıştı.

Daha sonra 18 Temmuz’da CNN International kanalında katıldığı televizyon programında farklı tarih vermeye devam etti. CNN’deki yayınında, darbe girişimi sırasında ailesiyle birlikte Marmaris’te tatilde olduğunu söyleyen Erdoğan, “O gece saat 20.00 civarında bir haber aldım, bazı bölgelerde gelişmeler olduğunu öğrendim. Biz de harekete geçmeye karar verdik” dedi

Darbe girişiminden 4 gün sonra, 20 Temmuz 2016’da El Cezire Tv’de yayına katılan Erdoğan, TSK içindeki hareketliliği ‘eniştesinden’ öğrendiğini söyledi. Saat vermeyen Erdoğan, “Açık ki burada bir istihbarat zaafiyeti var” diye de ekledi.

21 Temmuz 2016 günü Reuters’a yaptığı açıklamada ise bambaşka bir ifade kullandı. Saat 16.00 – 16.30 civarı kendisin arayan eniştesinin, Beylerbeyi civarında hareketlilik olduğunu, köprüye girişlerin engellendiğini söylediğini aktardı.

Son olarak 30 Temmuz’da ATV-A Haber Ortak yayınında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan;

O gün 21.15 civarında falan, Ankara ve İstanbul’da askeri araç gereçlerin bir hareketlenme içerisinde olduğuna dair böyle bir şeyin başladığını duyuyoruz. 21.30’da eniştem beni arıyor ve diyor ki ‘Beylerbeyi Sarayı’nın orada bir hareketlilik var. Asker orada araçlarla geldi ve sivil araçların köprüye girişini engelliyor, durdurdular.’ Bu haberi aldıktan sonra ben inanamadım. Kendisine ‘Ya Ziya dalga mı geçiyorsun, ne alakası var’ dedim. Daha sonra MİT Müsteşarımızı aradık ama ulaşamadık ilk etapta. Aynı şekilde Genelkurmay Başkanımı aradım, ona da o arada ulaşamadım ve daha sonra Sayın Fidan’a ulaşma fırsatı olduğunda kendisinden bu bilgileri almaya başladım.  Fidan’a saat 22.00’ye doğru ulaştım ve bilgi aldım. Bu süreç içerisinde maalesef bir gerçeği tespit ettik ki burada ciddi bir istihbarat zafiyeti var, bu istihbarat zafiyeti olmamış olsa bu saate kadar bu olmaz. Çünkü bir darbede bir saatin, iki saatin çok çok önemi var.”dedi.

TSK, darbe girişimine ilişkin ilk açıklamasını 19 Temmuz günü yapmıştı. TSK’nin açıklamasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aksine farklı bir saate yer verilerek, “15 Temmuz Cuma günü saat 16.00’da MİT tarafından bilgi verildi, komuta kademesi Genelkurmay’da toplantı yaptı” denildi. Açıklamada, Karargah’ta yapılan toplantı sonrası ikinci bir emre kadar hiçbir askeri aracın havalanmaması, tankların dışarı çıkarılmaması talimatı verildiği bilgisine yer verildi.

YORUMLAR


    0 YORUM