USD
3,8207
EURO
4,6571
ALTIN
163,0360

Erdoğan’a yakın yazar: Musul ve Halep’in kuzeyi Türkiye’ye devredilmeli

Erdoğan’a yakın Yeni Şafak gazetesi yazarı İbrahim Karagül’ün bugünkü yazısı oldukça dikkat çekici. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde “Musul bizimdir. Tarihe bakın. Misak-ı Milli dedim diye rahatsız oldular. Ben tarih dersi veriyorum niye rahatsız oluyorsun’ söyleminin ardından bu kez yandaş yazar İbrahim Karagül Musul ve Haleb’in Türkiye’ye verilmesi gerektiğini söyledi. Büyük gürültü ve şovla başlatılan Musul operasyonu, […]

Erdoğan’a yakın yazar: Musul ve Halep’in kuzeyi Türkiye’ye devredilmeli
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Erdoğan’a yakın Yeni Şafak gazetesi yazarı İbrahim Karagül’ün bugünkü yazısı oldukça dikkat çekici. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde “Musul bizimdir. Tarihe bakın. Misak-ı Milli dedim diye rahatsız oldular. Ben tarih dersi veriyorum niye rahatsız oluyorsun’ söyleminin ardından bu kez yandaş yazar İbrahim Karagül Musul ve Haleb’in Türkiye’ye verilmesi gerektiğini söyledi.

Büyük gürültü ve şovla başlatılan Musul operasyonu, ardından gelen Kerkük çatışmaları, DAEŞ ve PKK/PYD üzerinden sahnelenen yeni oyunlar açık bir şekilde Türkiye’yi hedef almaktadır diyen Karagül, Musul operasyonunun Türkiye’yi bölgeden tamamen uzaklaştırmayı amaçladığını iddia etti.

Bu çerçevede PKK/PYD ile DAEŞ’in her hareketi kurgudur, Akdeniz kıyısından İran sınırına kadar Türkiye karşıtı bir cephe inşasının zeminini hazırlamak içindir diyen Karagül, Ancak 15 Temmuz sonrası büyük dönüşüm, yeni savunma konsepti, savunma yerine taarruza yönelik eğilim, Türkiye’nin o bölgelerden uzak tutulması planını boşa çıkaracaktır ifadesini kullandı.

Belgedeki Örgütleri bir bütün olarak karşısına alan tek ülke Türkiye’dir iddiasında bulunan Karagül, hem PKK/PYD ile hem de DAEŞ’le aynı anda mücadele edilmektedir dedi.

Musul ve Halep ile iki ülkenin kuzeyi, artık Irak ve Suriye’nin denetiminde olmayacaktır iddiasında bulunan Karagül, bölgede, Türkiye’yi devre dışı bırakmak için PKK/PYD ve DAEŞ’le oyun kurulmaktadır. Bu oyun Türkiye’yi hedef almaktadır, bir süre sonra savaş ilanı olarak önümüze gelecektir dedi. Öyleyse, kim ne oyun kurarsa kursun Türkiye bu kuşağa hakim olmalı, bölge Türkiye’nin denetimine geçmelidir. Doksan yıl önceki oyunlara bir kez daha kurban olmamalıyız ifadelerini kullandı.

Akp de Yeni Osmanlıcılık fikri

Sabık başbakan Davutoğlunun, 25 Nisan 2011’de Çanakkale’de “Bizden koparılan dünya, bizimle tekrar bütünleşsin. Türkiye önümüzdeki 12 yıl içinde cihan devleti olacaktır” şeklinde açıklamalar yapmıştı. Davutoğlu Osmanlı İmparatorluğu’ndan koparılan toprakların yeniden barış ve istikrara kavuşmalarını istediğini belirtmesiyle ayyuka çıkan AKP içerisindeki yeni Osmanlıcılık fikri Erdoğan’ın Davos’ta eski İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Perezle yaptığı tartışmada takındığı sözde tavırla Türkiye’de bir kısım muhafazakarlar tarafından kabullenilmişti. Sözde dememin sebebi ise Erdoğan’ın meşhur “one minute” çıkışının hemen ardından yaptığı açıklamada söz konusu toplantıdaki tepkiyi moderatöre yaptığını söylemesidir.

AKP’deki Osmanlıcılık fikrine gelecek olursak Erdoğan’ın İsraile terör devleti, katil ifadelerini bir kenara bırakıp İsrail’le ilişkileri normale döndürmesi, Rusya’ya rest çekip sonrada bozulan ilişkilerin faturasını Davutoğlu’nun emri ben verdim dediği rus uçağını düşüren pilota ve hizmet hareketine atması, Musul’daki fiyaskoyu görünce bu fikirlerin suya düştüğü görülüyor.

 

YORUMLAR


    0 YORUM