USD
3,7930
EURO
4,6482
ALTIN
162,6986

Erdoğan, ‘Mağdur yok’ dedi Kılıçdaroğlu cevap verdi

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Kusura bakmayın mağdur falan yok” sözlerine cevap verdi. Kemal Kılıçdaroğlu, “Mağdur yok diyorlar. 15 günlük bebek, anne sütü emecek. 15 günlük bebeği annesinden ayırırsanız mağdur oluşturursunuz. O çocuğun anne sütü emmesi lazım. Biz kimse yargılanmasın demiyoruz. Varsa mahkemeye çıkartırsınız. Ama mahkemeye çıkmadan kişiyi suçlu ilan edersiniz demokrasiyi bitirmiş olursunuz. Ben hakim değilim […]

Erdoğan, ‘Mağdur yok’ dedi Kılıçdaroğlu cevap verdi
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Kusura bakmayın mağdur falan yok” sözlerine cevap verdi. Kemal Kılıçdaroğlu, “Mağdur yok diyorlar. 15 günlük bebek, anne sütü emecek. 15 günlük bebeği annesinden ayırırsanız mağdur oluşturursunuz. O çocuğun anne sütü emmesi lazım. Biz kimse yargılanmasın demiyoruz. Varsa mahkemeye çıkartırsınız. Ama mahkemeye çıkmadan kişiyi suçlu ilan edersiniz demokrasiyi bitirmiş olursunuz. Ben hakim değilim ki suçlu ilan edeyim. Birisini itham edebilirsiniz. O sanıktır. Potansiyel suçludur. Ama yarın beraat da edebilir. Geldiğimiz noktada STK’lara büyük görevler düşüyor” diye cevap verdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Bursa gezisinin ikinci gününde Mudanya’da partililerle yaptığı toplantının ardından, Bursa Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Orhangazi Salonu’nda 15 Temmuz mağdurları ile bir araya geldi. Basına kapalı olarak gerçekleşen bu toplantının ardından Kılıçdaroğlu burada yaptığı konuşmada gündeme ilişkin mesajlar verdi.

“Dilimde tüy bitti”

Sivil toplum kuruluşlarının demokrasinin vazgeçilmez unsurları olduğunun altını çizen Kılıçdaroğlu, “Bir ülkede sivil toplum örgütleri zayıfsa demokrasi zayıftır” dedi. Kılıçdaroğlu, ‘İş bilenin kılıç kuşananın, işi ehline vermek lazım’ demekten dilinde tüy bittiğini de ifade ederek şöyle devam etti:

“Devleti devlet yapan liyakat sistemidir. Bozduğunuz zaman devleti devlet olmaktan çıkartırsınız. 15 Temmuz’da darbe girişimi oldu. Hepimiz karşıyız. Bütün siyasi partiler, bütün STK’lar, bütün meslek odaları ilk kez cumhuriyet tarihinde bir darbe girişimine karşı Türkiye topyekun cephe almıştır ve istememiştir. Bu bizim tarihimiz için önemli bir fırsattı. Siyasete uzlaşma kültürünü getireceğiz. Hep beraber darbeye karşı direnebiliyoruz, demokrasiyi savunabiliyoruz. Şimdi geldiğimiz noktaya bakın. Bir öğretmen düşünün, bir sabah kalkıyor kanun hükmündeki kararnameyle devlet memuriyetinden atılmış. Hapse atılmış, banka hesaplarına el konulmuş, lojmandan atılmış. Neye göre, mahkeme kararı mı var, hayır. Mahkeme kararı yok. Bu öğretmenin eşi, geçinmek için iş arıyor. Ama kimse iş vermiyor. Çocuklar açlıktan mı ölecek ? İktidar partisinin bir milletvekili, ‘ağaç kökü yesinler’ diyor. Elimizi vicdanımıza koyalım, suç bireyseldir. Bir kişinin kabahati olabilir. Eşinin, çocuklarının kabahati yoktur. Asıl sorgulanması gereken, sen Türkiye’yi bir darbe sürecinie nasıl getirdin? O makamlara bu adamları nasıl yerleştirdin? O sınav sorularını nasıl çaldırdın? Gariban vatandaşlara hesap soruyorsun. Mağdur yok diyorlar. 15 günlük bebek, anne sütü emecek. 15 günlük bebeği annesinden ayırırsanız mağdur oluşturursunuz. O çocuğun anne sütü emmesi lazım. Biz kimse yargılanmasın demiyoruz. Varsa mahkemeye çıkartırsınız. Ama mahkemeye çıkmadan kişiyi suçlu ilan edersiniz demokrasiyi bitirmiş olursunuz. Ben hakim değilim ki suçlu ilan edeyim. Birisini itham edebilirsiniz. O sanıktır. Potansiyel suçludur. Ama yarın beraat da edebilir. Geldiğimiz noktada STK’lara büyük görevler düşüyor.” diye ifade etti.

YORUMLAR


    0 YORUM