USD
3,9245
EURO
4,6518
ALTIN
162,9596

Erdoğan’a okuduğu “belaltı” şiiri hakkında takipsizlik kararı

Alman komedyen Jan Böhmermann’ın Erdoğan’a yönelik tv programında okuduğu küfürlü şiir için savcılık tarafından takipsizlik kararı verildi. Erdoğan’ın ‘yabancı devlet temsilcilerine hakaret’ suçlamasıyla başvurması üzerine Mainz savcılığı Böhmermann hakkında soruşturma başlatmıştı. Savcılık, Jan Böhmermann hakkındaki soruşturmanın durdurulduğunu ve gerekçe olarak yeterli dayanak sunulmamasını gösterdi. Bir dava daha var Diğer soruşturma ise Erdoğan’ın şahsi başvurusu üzerine […]

Erdoğan’a okuduğu “belaltı” şiiri hakkında takipsizlik kararı
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Alman komedyen Jan Böhmermann’ın Erdoğan’a yönelik tv programında okuduğu küfürlü şiir için savcılık tarafından takipsizlik kararı verildi.

Erdoğan’ın ‘yabancı devlet temsilcilerine hakaret’ suçlamasıyla başvurması üzerine Mainz savcılığı Böhmermann hakkında soruşturma başlatmıştı.

Savcılık, Jan Böhmermann hakkındaki soruşturmanın durdurulduğunu ve gerekçe olarak yeterli dayanak sunulmamasını gösterdi.

Bir dava daha var

Diğer soruşturma ise Erdoğan’ın şahsi başvurusu üzerine Hamburg eyalet mahkemesi tarafından açıldı. Davanın ilk duruşmasının 2 Kasım’da yapılacağı açıklandı.

Savcılık, davanın Mainz’deki soruşturmaya doğrudan etkisinin bulunmadığını açıkladı.

Ne olmuştu?

Böhmermann’ın televizyon programında okuduğu şiir, Türkiye’yle Almanya arasında diplomatik krize neden olup, hem hükümet hem de Erdoğan, komedyenin ‘hakaret ettiği’ gerekçesiyle cezalandırılmasını istemişti.

Angela Merkel, Böhmermann’a okuduğu şiir sebebiyle soruşturma açılmasını onaylamıştı.

Şiirin Alman parlamentosunda bir milletvekili tarafından okunmasıyla,‘Belaltı’ şiir hakkında kısmi ihtiyati tedbir kararı alınmış, Erdoğan’ın avukatları şiirin tamamen yasaklanması talebiyle mahkemeye başvurmuştu.

Erdoğan, darbe girişiminin ardından ‘hakaret davaları’nı çekeceğini açıklamış, Cumhurbaşkanının Almanya’daki avukatı Ralf Höcker “Almanya ile ilgili herhangi bir değişiklik söz konusu değil” demişti.

YORUMLAR


    0 YORUM