USD
3,8233
EURO
4,6625
ALTIN
163,1794

Erdoğan’dan ABD’ye; “Bizdeki yargı sizindekinden daha tarafsız”

‘Ak Saray’da düzenlenen hakim ve savcıların kura töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’de on binlerce insanın haksızlıklara uğradığını, 15-20 yıl hapishanelerde haksız yere çürüyen kişilerin olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı, Gülen Cemaati soruşturması kapsamında yapılan operasyonlarda kimsenin mağdur olmadığını savundu. Daha önce yaptığı açıklamalarda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğu, FETÖ soruşturmasının binlerce insanı mağdur ettiğini söylemişti. Başbakan Binali Yıldırım […]

Erdoğan’dan ABD’ye; “Bizdeki yargı sizindekinden daha tarafsız”
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

‘Ak Saray’da düzenlenen hakim ve savcıların kura töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’de on binlerce insanın haksızlıklara uğradığını, 15-20 yıl hapishanelerde haksız yere çürüyen kişilerin olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı, Gülen Cemaati soruşturması kapsamında yapılan operasyonlarda kimsenin mağdur olmadığını savundu.

Daha önce yaptığı açıklamalarda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğu, FETÖ soruşturmasının binlerce insanı mağdur ettiğini söylemişti. Başbakan Binali Yıldırım da bugüne kadar birkaç kez mağdur olduğunu söyleyenlerin durumunu incelediklerini ifade etmişti.

Erdoğan Zarrab’ın suçsuz olduğunu söyledi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, darbe girişiminin planlayıcısı olmakla suçladığı Fethullah Gülen‘in ABD’den iade edilmemesiyle ilgili sert eleştirilerde bulundu.

Erdoğan, 17-25 Aralık yolsuzluk soruşturmasının kilit ismi Reza Zarrab‘ın ABD’de tutuklu olduğunu hatırlatarak “ABD’de senin savcıların hizmet hareketi mensupları tarafından burada yedirilecek, içirilecek sonra ülkene dönecek sonra bir Türk vatandaşı ülkene girerken alacaksın, 6 aydır orada tutacaksın yargılamayacaksın” dedi.

Reza Zarrab soruşturmasını yürüten savcı Preet Bharara’nın sözcüsü daha önce yaptığı açıkalamda Bharara’nın Türkiye’ye hiç gitmediğini belirtmiş ve Erdoğan’ı yalanlamıştı.

Gülen’in iadesine dair “ABD’ye ‘Darbeye kalkışan o kişiyi niye hesaba çekmiyorsunuz’ diye sorduğumuzda ‘böyle burada tarafsız yargı var‘ diyorlar” diyen Erdoğan, “Kusura bakma, bizde senden daha tarafsız bir yargı var ifadelerini kullandı.

“Terör koridoru oluşturmaya müsaade etmeyeceğiz”

IŞİD’e karşı kurulan koalisyona üye ülkeleri de eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye’nin kuzeyinde bir terör koridoru oluşturulmasına izin verilmeyeceğini vurguladı.  Erdoğan, şöyle konuştu: “Şu anda düşünebiliyor musunuz ABD, Suriye’nin kuzeyinde PYD’ye YPG’ye destek veriyor. Silah veriyor. Bunları bizzat Sayın Başkan’ın kendisine söylediğim için burada da söylüyorum. Yanlış yapıyorsunuz, Kobani’ye silah indirmeyin; dediğimde maalesef 3 saat sonra Kobani’ye 3 uçak dolusu silah indirildi. Bunların yarısı PYD’ye gitti yarısı DEAŞ’a gitti. Hani siz DEAŞ’la mücadele ediyordunuz? Eğer DEAŞ’la mücadele ediyorsanız bu silahların yarısı niçin onlara geldi de yarısı öbür tarafa gitti? Suriye’de sayıları topu topu 10 bin civarında olan DEAŞ’ın yabancı savaşçılarıyla mücadele eden 600 bin insanın hayatı yitirdiği bir savaş yürütülmesinin de asıl sebebi budur. Koalisyon güçleri 63 ülkeden oluşuyor. 63 ülke koalisyon güçleri olarak biz 10 bin DEAŞ’lıyı halledemiyoruz. Bunun için PYD’ye YPG’ye diyoruz ki ‘Gelin siz de terörist olsanız da bize yardımcı olun. Şu DEAŞ’ı temizleyelim’. Teröristin iyisi kötüsü olur mu? Onlar da terörist. Bir terör grubunu yok etmek için bir başka terör grubuyla hareket ediyorsunuz. Kusura bakmayın. Biz güneyimizde, Suriye’nin kuzeyinde bir terör koridoru oluşturmaya Türkiye olarak müsaade etmeyeceğiz”

Hillary Clinton’a ‘acemi’ eleştirisi

Erdoğan, ABD’nin yıllarca dışişleri bakanlığını da yapmış Demokrat Parti başkan adayı Hillary Clinton’ın, seçilmesi halinde PYD’yi desteklemeye devam edeceğini söylemesini ise ‘acemilik’diye değerlendirdi: “Çok talihsiz bir açıklama. Bence siyasette böyle bir açıklamayı yapmanın tanımı çok farklıdır. Doğrusu ben bunu bir siyasi acemilik olarak görüyorum.” ifadesini kullandı.

YORUMLAR


    0 YORUM