USD
3,8101
EURO
4,6578
ALTIN
163,2647

Filistinlileri öldüren İsrail jetlerinin yakıtı Bakan Albayrak’tan

Enerji ve Tabi Kaynaklara Bakanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Damadı Berat Albayrak’ın, sosyal paylaşım ağlarından bakanın yazışmalarını yayınlayan RedHack’le başı dertte. Mailler göre Kürdistan Bölgesel Yönetimi petrollerini İsrail, Türkiye ve diğer ülkelere taşıyan Powertrans adlı şirkette Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak’ın ‘söz sahibi’ olduğu belirtildi. ‘ERDOĞAN, PETROLÜN TAŞINMASI İÇİN DAMADA İLTİMAS YAPIYOR RedHack […]

Filistinlileri öldüren İsrail jetlerinin yakıtı Bakan Albayrak’tan
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Enerji ve Tabi Kaynaklara Bakanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Damadı Berat Albayrak’ın, sosyal paylaşım ağlarından bakanın yazışmalarını yayınlayan RedHack’le başı dertte. Mailler göre Kürdistan Bölgesel Yönetimi petrollerini İsrail, Türkiye ve diğer ülkelere taşıyan Powertrans adlı şirkette Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak’ın ‘söz sahibi’ olduğu belirtildi.

‘ERDOĞAN, PETROLÜN TAŞINMASI İÇİN DAMADA İLTİMAS YAPIYOR

RedHack tarafından yayınlanan ve ülkeyi şoke eden Bakan Berat Albayrak’ın maillerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın üçüncü kez başbakanlığı kazandığı 2011 seçiminden sonraki ilk kabine toplantısında bölgedeki petrolün taşınması, damadın ortağı olduğu şirkete açık bir şekilde imtiyaz kararı çıkarttığını belirtiyor. Bu karardan ise en büyük parayı ortakları gizlenen Powertrans Şirketi kazanıyor. Şirketin, Çalık Grubu’nun olduğu belgelerle açıklanıyor. Powertrans’ın yurt dışındaki sahipleri Grand Fortune Ventures ve Lucky Ventures’un işlemleriyle ilgili talimatları Erdoğan’ın damadı Albayrak’ın CEO olduğu dönem Sovereign Trust Danışmanlık’a Çalık Holding yetkililerinin ilettiği ortaya konuyor. Kürdistan Bölgesel Yönetimi petrollerini İsrail, Türkiye ve diğer ülkelere de yine aynı firmanın taşıdığı iddia ediliyor. Filistinlileri katleden İsrail jetlerinin ise damat Albayrak’a ait olduğu ileri sürülen şirket üzerinden gelen Kuzey Irak menşeli yakıtı kullandığı belirtildi.

Ayrıca aynı haberi  Cumhuriyet Gazetesi 2014 ve 2015 yıllarında gündeme getirdi. Bu haberden dolayı Albayrak, şirketle herhangi bir bağı olmadığını savunmuş, Cumhuriyet’in o dönem ki Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar hakkında hakaret davası açmıştı.

POWERTRANSP ŞİRKETİNİN KONTROLU TAMAMEN DAMATTA

RedHack’in ele geçirip sızdırdığı e-postalara göre Albayrak, Powertrans adlı şirketi doğrudan yönetiyor. Hatta yazışmalarda B.Y. adlı çalışan, şirkette istihdam edilecek adayları ve hatta işçilere verilecek yemeklerin onayını dahi Albayrak’a sorduğu görülüyor.

20 Haziran 2013 tarihli bir e-postaya göre B.Y., Damada şu soruyu yöneltiyor: “Powertrans, yol yardımının yeni bilet ücretlerine göre düzenlenmesini; yemek yardımının çevredeki diğer şirketlerle paralel olarak 5 TL artırılmasını talep ediyor. Uygunluğunu onayınıza sunarım. Saygılarımla.” Bu tip yazışmaların yayınlanan maillerde çokça olması dikkat çekiyor.

‘BARZANİ GİDERSE İŞLER BİTER’

Yayınlanan belgelerde, Powertrans adlı şirketin ‘Irak Ülke Müdürü’imzasıyla Albayrak’a e-posta gönderen D.A.İ.’nin de yazışmaları bulunuyor. Buna göre D.A.İ. şunları yazıyor: “Enerji Bakanlığı’nın özel firmalara benzin ve motorin izni vermesinden sonra bakanlığın bizim üzerimizdeki baskısı azalmıştır. Bizim getirdiğimiz benzinin büyük miktarı Zaho bölgesinde boşaltılmaktadır.”

Aynı kişi, e-postanın devamında Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde Barzani’nin başkanlık görevine devam etmemesi durumunda işlerin bozulacağınıysa, “Siyasi olarak yakında Cumhurbaşkanı Mesut Barzani’nin görev süresi dolacaktır. Daha önce parlemento kararı ile görev süresi uzatılmıştı. Yeni cumhurbaşkanının İran’a yakın Goran (Değişim) Partisi’nden veya olmasına yüksek gözle bakılmaktaydı fakat, Goran Parti yöneticilerinin ve İranlı yetkililerin Süleymaniye’de yapmış oldukları görüşme sonucunda Mesut Barzani’nin devam etmesinin uygun olacağı yönünde bir açıklama yapıldı. Yerel kaynaklardan alınan bilgilere göre Mesut Barzani nin görevden ayrılması bölgeyi çok fazla etkileyeceği yönünde. Türkiye ile olan ticaretin azalacağı ve özellikle petrol ticaretinin İran tarafından daha fazla yapılacağı görüşü var.” ifadeleriyle belirtmiş.

 

YORUMLAR






    0 YORUM