USD
3,7920
EURO
4,6472
ALTIN
162,6614

Fransa Ermenilerle ilgili yasayı kabul etti Ankara’nın ruhu duymadı

Fransa Senato’su ‘Ermeni soykırımı’ iddialarını inkâr edenlerin cezalandırılmasını öngören yasayı sessiz sedasız  kabul etti, Ankara’nın ruhu bile duymadı. Paris yönetimi, 1915 Olayları’nın soykırım olduğunu inkâr edenlerin cezalandırılmasını öngören yasa tasarısı Senato’da kabul sessiz sedasız kabul edildi. Tasarıya 146 senatör ‘hayır’ oyu verirken 156 senatör ise kabul edilmesi yönünde oy kullandı. Fransa Senatosu, “Eşitlik ve Vatandaşlık” torba kanunu içerisinde […]

Fransa Ermenilerle ilgili yasayı kabul etti Ankara’nın ruhu duymadı
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Fransa Senato’su ‘Ermeni soykırımı’ iddialarını inkâr edenlerin cezalandırılmasını öngören yasayı sessiz sedasız  kabul etti, Ankara’nın ruhu bile duymadı.

Paris yönetimi, 1915 Olayları’nın soykırım olduğunu inkâr edenlerin cezalandırılmasını öngören yasa tasarısı Senato’da kabul sessiz sedasız kabul edildi. Tasarıya 146 senatör ‘hayır’ oyu verirken 156 senatör ise kabul edilmesi yönünde oy kullandı.

Fransa Senatosu, “Eşitlik ve Vatandaşlık” torba kanunu içerisinde yer alan Basın Özgürlüğü Kanunu’ndaki değişiklikle “savaş, soykırım ve insanlık suçlarının inkarının ve sıradanlaştırılması” konusundaki cezalandırmanın kapsamının genişletilmesine karar verdi.

Değişiklikte 1915 Olayları’yla ilgili iddialara yönelik herhangi bir ifade bulunmuyor. Ancak tasarının, 1915 Olayları’nı “soykırım” olarak tanımamayı “nefret suçu” kapsamına sokarak, bu konuyla ilgili cezalandırmanın önünü açacağı belirtiliyor. Bu arada onaylanan Ermeni tasarısıyla ilgili Ankara’dan henüz bir açıklama gelmedi.

TASARI DAHA ÖNCE İPTAL EDİLMİŞTİ

Eski lider Nicolas Sarkozy’nin 2012’deki cumhurbaşkanlığı döneminde kabul edilen inkar tasarısını Anayasa Konseyi, ifade hürriyetini sınırlandırdığı gerekçesiyle iptal etmişti.

Tasarının yeniden Anayasa Konseyi’ne taşınması için Senato veya Meclis Başkanı’nın itirazı veya en az 60 senatör veya vekilin imzası gerekiyor.

Üçüncü olarak bu konuda herhangi bir vatandaş bir yıl hapis ve 40 bin Euro ceza alırsa bireysel olarak Anayasa Mahkemesi’ne dava açarak bu konuda yasaya karşı olan senatörler olduğunu belirterek iptal isteyecek.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin temyiz niteliğindeki büyük dairesi, Ermeni iddialarına ilişkin açıklamaları sonrasında İsviçre’de mahkum olan Doğu Perinçek’in yaptığı başvuru ile ilgili olarak İsviçre’nin “insan hakları ihlalinde bulunduğuna” karar vermişti.

Fransa Türk tarihini koruma mücadele derneği karşı görüş olarak yasa onaylandıktan sonra dava açmaya hazırlandığı aktarıldı.

YORUMLAR


    0 YORUM