USD
3,9705
EURO
4,6608
ALTIN
163,6901

FT: Erdoğan muhaliflerden kurtulmak için OHAL’i kullanıyor

İngiliz Financial Times gazetesi Türkiye’de olağanüstü hâlin (OHAL) 3 ay daha uzatılmasının “sürpriz olmadığı” yorumunu yaparak Recep Tayyip Erdoğan’ın OHAL’i tüm muhaliflerinden kurtulmak için kullandığını yazdı. “Erdoğan gibi inatçı ve otoriter bir adam için, Anayasa Mahkemesi başta olmak üzere, kurumları devre dışı bırakma şansının, her zaman müthiş bir cazibesi vardı” ifadesiyle başlayan başyazıda, ‘bundan daha […]

FT: Erdoğan muhaliflerden kurtulmak için OHAL’i kullanıyor
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

İngiliz Financial Times gazetesi Türkiye’de olağanüstü hâlin (OHAL) 3 ay daha uzatılmasının “sürpriz olmadığı” yorumunu yaparak Recep Tayyip Erdoğan’ın OHAL’i tüm muhaliflerinden kurtulmak için kullandığını yazdı.

“Erdoğan gibi inatçı ve otoriter bir adam için, Anayasa Mahkemesi başta olmak üzere, kurumları devre dışı bırakma şansının, her zaman müthiş bir cazibesi vardı” ifadesiyle başlayan başyazıda, ‘bundan daha da endişe verici olanın ise 15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından OHAL altında yapılan tasfiyelerin ulaştığı boyut’ olduğu belirtiliyor.

Ordu, kamu kurumları ve emniyet teşkilatında Fethullah Gülen’le ilişkili olduğu gerekçesiyle görevden alınanların sayısının 100 bini aştığı hatırlatılıyor.

Gülen, Erdoğan için paha biçilemez bir müttefikti

Erdoğan’ın, şimdi terörist olarak nitelenen Gülencilerin yükselişini kolaylaştıran kişinin kendisi olduğuna dikkat çeken Financial Times şöyle yazdı: “Bunun öncelikli nedeni, şimdi terörist olarak nitelediği Gülencilerin yükselişini kolaylaştıran kişinin kendisi olması… Geçen yıllar boyunca ordu ve laik rakiplerinden yönelen tehditleri savuşturup gücü elinde toplarken, Gülen, Erdoğan’ın AKP’si için paha biçilemez bir müttefikti. Cumhurbaşkanı, ortaya çıkan vahşi güç savaşının sorumluları arasında”.

Türk toplumunun dokusunu bozuyor

Financial Times, Erdoğan’ın OHAL’i tüm düşmanlarından kurtulmak için kullandığı yorumunu yapıyor:

“Daha da tehlikeli olan ise, Erdoğan’ın darbe girişimini tüm muhaliflerini yakalamak için bir bahane olarak kullandığına dair kanıtlar. Bu durum sadece darbe girişiminden sonra ortaya çıkan ulusal birliği sağlama şansını çarçur etmiyor; aynı zamanda Türk toplumunun dokusunu bozuyor ve emniyet de dahil olmak üzere kurumların temelini çürütüyor“.

 

YORUMLAR


    0 YORUM