USD
3,8461
EURO
4,5156
ALTIN
153,7650

HSYK: Hakim ve savcılar sarayda seçilecek

Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) hakim ve cumhuriyet savcısı adaylarının kura töreninin, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yer alan kongre merkezinde yapılacağını ilan etti. HSYK’dan yapılan açıklamada, “Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Üçüncü Dairesi ekli listede ad, soyad ve sicilleri yazılı adli yargı hâkim ve Cumhuriyet savcı adayları ile idari yargı hâkim adaylarının mesleğe kabullerine karar vermiştir” […]

HSYK: Hakim ve savcılar sarayda seçilecek
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) hakim ve cumhuriyet savcısı adaylarının kura töreninin, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yer alan kongre merkezinde yapılacağını ilan etti.

HSYK’dan yapılan açıklamada, “Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Üçüncü Dairesi ekli listede ad, soyad ve sicilleri yazılı adli yargı hâkim ve Cumhuriyet savcı adayları ile idari yargı hâkim adaylarının mesleğe kabullerine karar vermiştir” denildi. Duyurda, “Ekli listede isimleri yazılı meslek öncesi eğitimlerini başarı ile tamamlayıp mesleğe kabullerine karar verilen adli yargı hâkim ve Cumhuriyet savcı adayları ile idari yargı hâkim adaylarının Kur’a töreni, 12/10/2016 tarihinde saat 11:00’da Beştepe Millet ve Kongre Kültür Merkezinde (Cumhurbaşkanlığı Külliyesi 06560 Beştepe/ANKARA) yapılacaktır. Kura töreni öncesi saat 09:00 – 09:45 arasında ikram yapılacaktır. Kur’a töreni ile görev yerleri belirlenecek adli yargı hâkim ve Cumhuriyet savcı adayları ile idari yargı hâkim adaylarının cübbe dağıtımı, 11/10/2016 tarihinde 10:00–16:30 saatleri arasında Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Ön Bürosunda gerçekleştirilecektir’’ denildi.

Öte yandan siyasi yorumcular, HSYK’nın hakim ve savcı adayları kura çekimini sarayda yapacak olması kuvvetler ayrılığı ilkesine zarar vereceği ve yargı bağımsızlığını tamamen ortadan kaldırmaya yönelik bir adım olacağı vurgulandı.

 

YORUMLAR


    0 YORUM