USD
4,4937
EURO
5,2915
ALTIN
186,8043

Irak Türkiye’yi BMGK’ya şikayet etti

 Irak, Türkiye’yi askeri varlığı sebebiyle BMGK’ya şikayette bulunarak acil toplantıya çağırdı. Irak devlet televizyonunda dün yayınlanan açıklamada, “Irak Dışişleri Bakanlığı Türk askerlerinin varlığını ‘ihlal’ olarak niteledi ve BM Güvenlik Konseyi’ni acil toplantıya çağırdı” ifadelerine yer verildi. 4 Ekim Salı günü Irak Meclisinde alınan kararla Başika’daki Türk askerini “işgalci güçler” olarak tanımlandı. Söz konusu karar, “Türk güçlerinin ülkeden […]

Irak Türkiye’yi BMGK’ya şikayet etti
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

 Irak, Türkiye’yi askeri varlığı sebebiyle BMGK’ya şikayette bulunarak acil toplantıya çağırdı.

Irak devlet televizyonunda dün yayınlanan açıklamada, “Irak Dışişleri Bakanlığı Türk askerlerinin varlığını ‘ihlal’ olarak niteledi ve BM Güvenlik Konseyi’ni acil toplantıya çağırdı” ifadelerine yer verildi.

4 Ekim Salı günü Irak Meclisinde alınan kararla Başika’daki Türk askerini “işgalci güçler” olarak tanımlandı. Söz konusu karar, “Türk güçlerinin ülkeden çıkarılması için Irak hükümetinin BM Güvenlik Konseyi’ne acilen başvurması, hükümetin ayrıca ülkenin egemenliğinin korunması için siyasi ve diplomatik yollara başvurması” talebini içeriyordu.

Türkiye Irak’taki askeri gücünün Bağdat yönetiminin bilgisi dâhilinde konuşlandırıldığını belirtirken, Bağdat Türkiye’yi izin almadan asker sayısını artırmakla suçluyor.

Üte yandan Türkiye Başbakan Binali Yıldırım ise Bağdat yönetiminin BMGK’ya şikayet etmesini ülkenin güvenliği açısından ciddiye almayacaklarını açıkladı.

 

 

YORUMLAR


    0 YORUM