USD
3,7770
EURO
4,6226
ALTIN
161,4214

İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz Türkiye’de

İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz Mavi Marmara krizinin ardından ilk defa Türkiye’ye geldi. İsrail Enerji Bakan Yuval Steinitz  Enerji Bakanı Berat Albayrak’la görüştü. Gündemin ana maddesi Doğalgaz Boru Hattı ve Akdeniz’den Türkiye’ye bağlanacak İsrail gazı olacak. Mavi Marmara krizinin ardından ilk defa bakan düzeyinde bir ziyaret gerçekleşmiş oldu. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da bugün düzenlediği basın toplantısında […]

İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz Türkiye’de
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz Mavi Marmara krizinin ardından ilk defa Türkiye’ye geldi. İsrail Enerji Bakan Yuval Steinitz  Enerji Bakanı Berat Albayrak’la görüştü.

Gündemin ana maddesi Doğalgaz Boru Hattı ve Akdeniz’den Türkiye’ye bağlanacak İsrail gazı olacak.

Mavi Marmara krizinin ardından ilk defa bakan düzeyinde bir ziyaret gerçekleşmiş oldu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da bugün düzenlediği basın toplantısında “İsraille 10 gün içinde karşılıklı elçiler atanabilir” dedi.

İki ülkenin karşılıklı olarak büyükelçilerini görevlendireceklerini açıklamalarının ardından İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz, 23. Dünya Enerji Kongresi’ne katılmak için İstanbul’a geldi.

Enerji Bakanı Berat Albayrak’la görüşen Steinitz daha sonra düzenlediği basın toplantısında Türkiye’nin Gazze’deki sivil insanlara yönelik çabalarını memnuniyetle karşıladıklarını ancak bu konuda kendi güvenliklerini ön planda tuttuklarını söyledi.

İsrail Enerji Bakanı Steinitz: İsrail ile Türkiye arasında doğalgaz boru hattı inşasını da görüştüklerini söyledi.

Bakan Steinitz, Türkiye ve İsrail ilişkilerinin normalleştirilmesinin en önemli destekçilerinden biriydim. Bugünkü toplantımızın önemli bir sonucu olacaktır. Bu toplantı her iki halkın çıkarına olacaktır. Sürecin başlangıcı olacağını umuyorum. İki ülke ilişkileri için önemli bir an” dedi.

Steinitz’in açıklamaları arasında en dikkat çekici husus; “İki ülke hükümetleri ve enerji bakanları arasında diyalog kurulmasına karar verdik. Türk Enerji Bakanı ile iyi görüşmelerimiz oldu. Konulardan biri iki ülke arasında doğalgaz boru hattı inşa edilmesi olasılığı” diyerek İsrail gazının Türkiye’ye ve hatta Avrupaya iletileceğini” ifade etti.

TC Enerji Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada görüşmenin “normalleşmeye ilişkin ikili ilişkilerin başlamasının ardından gerçekleşen iki ülke arasındaki bakan düzeyinde ilk resmi toplantı” olduğu not edilirken Steinitz’in sözleri de teyit edildi.

YORUMLAR


    0 YORUM