USD
3,7779
EURO
4,6232
ALTIN
161,4781

İsrail’le barışan Erdoğan: “Mısır’la irtibatı ahlaksızca buluyorum”

Özgür Can Birleşik Arap Emirlikleri’nden yayın yapan Suud menşeli Rotana Televizyonu’na konuşan Erdoğan, İsrail’le varılan barışa değinmeyerek, “Mısır’la irtibatı ahlaksızca buluyorum” dedi. Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai kentinden yayın yapan Rotana televizyonuna röportaj veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Suriye, Irak ve Ortadoğu’da gelişen olaylardan bahsederken İsrail’in adını dahi anmaması dikkat çekti. Ankara ile Kahire arasındaki ilişkilerin […]

İsrail’le barışan Erdoğan: “Mısır’la irtibatı ahlaksızca buluyorum”
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Özgür Can

Birleşik Arap Emirlikleri’nden yayın yapan Suud menşeli Rotana Televizyonu’na konuşan Erdoğan, İsrail’le varılan barışa değinmeyerek, “Mısır’la irtibatı ahlaksızca buluyorum” dedi.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai kentinden yayın yapan Rotana televizyonuna röportaj veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Suriye, Irak ve Ortadoğu’da gelişen olaylardan bahsederken İsrail’in adını dahi anmaması dikkat çekti.

Ankara ile Kahire arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesinin, Muhammed Mursi ve arkadaşlarını kastederek “Bu isimlerin serbest bırakılması durumunda ilişkilerin normalleştirilmesi süreci başlatılabilir.” diye konuştu.

Suudlu gazeteci yazar Cemal Kaşıkçı’nın sorularını cevaplayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ile Mısır arasındaki güçlü tarihi bağların olduğuna dikkati çekerek, Mısır ile ticari ilişkilerin geliştirilmesinin çok faydalı olacağını aktardı. Erdoğan, Mısır’la barışacak mısınız sorusuna karşılık “Ancak şahsım düzeyinde bir temasın olmasını kabul etmiyorum. Bunu ahlaksızca buluyorum” sözlerini ekledi.

İSRAİL’LE ŞARTSIZ BARIŞAN ERDOĞAN

Cumhurbaşkanı Erdoğan’nın İsrail’e sunduğu hiçbir şartı kabul edilmemiş olmasına rağmen Tel Aviv’le barışmasına ise Ortadoğulu yazarlar halen anlam veremediklerini açıkladılar. Erdoğan’ın miting meydanlarında İsrail’le barışma şartı olarak  öne sürdüğü 3 madde şöyleydi: 1-Gazze ablukası kalkacak. 2-Mavi Mara Gemisinde İsrail askerleri tarafından öldürülenlerin ailelerine resmi tazminat ödenecek. 3-Türkiye Cumhuriyeti Devleti’inden resmi özür dilenecek.

Tel Aviv’le yapılan anlaşmada ise bu üç maddeden hiç birinin olmadığı anlaşıldı. Gazze’den abluka kalkmadı, Mavi Marmara Gemisinde ölenlerin ailelerine tazminat ödenmedi. Geminin zararlarının karşılanması için İsrail tarafından “lütuf” denilerek 20 milyon dolar ödendi. Son olarak ise resmi özür halen dilenmedi. Bunların yanında artık Türkiye’den herhangi bir yetkili veya AKP’li bir kişi Filistin topraklarına gidecek ise mutlak surette İsrail’den izin alacak şartı eklendi. Ayrıca Mavi Marmara’da vatandaşlarımızı öldüren İsrailli askerlere hem Türkiye ve hem de uluslararasında mahkeme açmayacağına dair Türk hükumeti söz vermiş durumda.

İşin dahada ilginç yanı Cumhurbaşkanı Erdoğan 20 Ağustos 2013’te AK Parti Genel Merkezi’nde düzenlenen Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısında, “Mısır’daki darbenin arkasında İsrail var” demişti.

Doğal olarak ta Mısırlı gazeteci yazar Ahmed Bedevi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a soruyor, “10 binlerce Arapı katleden İsrail’le şartsız neden anlaştın?” Başka bir gazeteci ise “bu anlaşmadan Filistin halkı hiçbir şey kazanmadığı açık sen ne kazandın? sorusunu yöneltti.

Evet halkın yüzde doksanı Müslüman olan Mısır’a ve onun yönetimine, her fırsatta saldıran Erdoğan’ın planı ne?  Yeni bir kargaşa mı çıkarmak?

 

YORUMLAR


    0 YORUM