USD
3,9245
EURO
4,6535
ALTIN
162,9192

İstanbul Baro Başkanlığı’nı AKP kaybetti!

Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen İstanbul Barosu Genel Kurulu’nda başkanlık seçimi tamamlandı. AKP hükümetinin açıktan karşı çıktığı Mehmet Durakoğlu Baro’nun yeni başkanı oldu. TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ı AKP’ye yakın Hukukun Üstünlüğü Platformu Başkan Adayı Mehmet Sarı karşıladı. Kahraman Sarı’ya “Merhaba Baro Başkanım” diye hitap etti. Daha sonra Meclis Başkanı için güvenlik önlemi alan çevik kuvvet polisinin […]

İstanbul Baro Başkanlığı’nı AKP kaybetti!
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen İstanbul Barosu Genel Kurulu’nda başkanlık seçimi tamamlandı. AKP hükümetinin açıktan karşı çıktığı Mehmet Durakoğlu Baro’nun yeni başkanı oldu.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ı AKP’ye yakın Hukukun Üstünlüğü Platformu Başkan Adayı Mehmet Sarı karşıladı. Kahraman Sarı’ya “Merhaba Baro Başkanım” diye hitap etti. Daha sonra Meclis Başkanı için güvenlik önlemi alan çevik kuvvet polisinin kongre merkezine girmesi üzerine diğer avukatlar “Seçim salonuna polis giremez, seçimler iptal olur” dedi. Bunun üzerine polis dışarı çıktı.

Ayrıca seçim sonuçlarında ise AKP yenilgiye uğradı. İktidarın açıktan destek verdiği Merhmet Sarı oyların sadece yüzde 12’sini alarak büyük yenilgiye uğradı. Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen İstanbul Barosu Başkanlık seçiminde, 36 bin 483 üye delegeden 23 bin 921 kişi, 92 sandıkta oyunu kullandı.

Seçimde, 13 bin 19 oy alan Durakoğlu birinci olurken, Özgürlükçü Çağdaş Avukatların adayı Several Ballıkaya Çelik 3 bin 423 oy ile ikinci, Hukukun Üstünlüğü Platformu’nun adayı Mehmet Sarı 3 bin 40 oy ile üçüncü, Avukat Hakları Grubu adayı Ömer Kavili 2 bin 740 oy ile dördüncü ve İstanbul Milliyetçi Avukatlar Grubu’nun adayı Ali Rıza Kaplan bin 699 oy ile beşinci oldu.

Öte yandan salona gelen Meclis Başkanı İsmail Kahraman, oy kullanmasının ardından avukatlar tarafından protesto edildi. Avukatlar, ”Faşizme karşı omuz omuza” ve “Hırsız, katil AKP” sloganları attı.

Gruplar arasındaki gerginlik diğer avukatların araya girmesi ile son buldu.

YORUMLAR


    0 YORUM