USD
3,8207
EURO
4,6571
ALTIN
163,0434

Kayyım atamaları Türkiye’yi Kuzey Kore’ye çevirdi

15 Temmuz’daki darbe tiyatrosu bahane edilerek yürütülen soruşturmalar ve OHAL  kapsamında Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonuna (TMSF) devredilen şirket sayısı 200’e ulaştı. Yeni şirketlere de el koymayı planlayan AKP hükümeti, Türkiye’yi Kuzey Kore gibi yapmak için hızlı adımlarla hukuksuzca ilerliyor. Türkiye’yi uluslararası arenada marka haline getiren ve ömürlerinde bir kere dahi vergi kaçırma olaylarına karışmamış holding […]

Kayyım atamaları Türkiye’yi Kuzey Kore’ye çevirdi
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

15 Temmuz’daki darbe tiyatrosu bahane edilerek yürütülen soruşturmalar ve OHAL  kapsamında Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonuna (TMSF) devredilen şirket sayısı 200’e ulaştı. Yeni şirketlere de el koymayı planlayan AKP hükümeti, Türkiye’yi Kuzey Kore gibi yapmak için hızlı adımlarla hukuksuzca ilerliyor.

Türkiye’yi uluslararası arenada marka haline getiren ve ömürlerinde bir kere dahi vergi kaçırma olaylarına karışmamış holding ve şirketler TMSF’ye devredilmeye başlandı. Büyük firma sahipleri ve yöneticilerini ilk önce gözaltına alıp tutuklattıran AKP hükümeti daha sonra bu kişilerin tüm mal varlıklarına kayyım atayarak elkoydu. Şimdilerde ise hükümetin TMSF’ye devrini gerçekleştirdiği şirketleri, düşük bedellerle yandaşlarına satışa çıkaracağı gelen kulis bilgiler arasında. AKP hükümetinin bu uygulaması ülkede bulunan her şeyin devlete ait olduğu ve yöneticilerinin ise başkana yakın kişiler tarafından belirlendiği diktatörlükle yönetilen Kuzey Kore’yi akla getirdi.

Fon’a ilk devredilen şirket Kayserili Boydak Holding oldu. Koza İpek Holding, Boydak Holding ve Dumankaya ailesine bağlı şirketler başta olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanında çok sayıda şirket TMSF’ye devredildi.

26 Eylül 2016 itibarıyla TMSF’ye devredilen şirket sayısı 200’e ulaştı

Son olarak İzmir merkezli yürütülen soruşturma kapsamında mobilya şirketi Alfemo’ya da TMSF yetkilileri kayyım olarak atandı.

Böylelikle Fon, bünyesindeki şirket sayısıyla Koç ve Sabancı gibi Türkiye’nin dev holdinglerini geride bırakıyor. TMSF’ye devredilen şirket sayısının gelecek dönemde daha da artması bekleniyor.

Hükümet TMSF’ye, devredilen şirketlerden faaliyette olan ve bilançosu iyi şirketleri satmayı, faaliyette olmayan ya da bilançosu kötü olan şirketleri ise tasfiye etmeyi planlıyor.

Satılan şirketlerden elde edilecek gelir, şirket sahibi ya da yöneticisi hakkında açılan dava sonuçlanıncaya kadar Fon bünyesindeki bir hesapta muhafaza edilecek. Satış geliri, mahkeme kararının ardından şirket sahibi ya da yöneticisinin suçlu bulunması halinde TMSF aracılığıyla Hazine’ye aktarılacak, suçsuz bulunması durumunda da şirket sahibine iade edilecek.

 

YORUMLAR


    0 YORUM