USD
3,8459
EURO
4,5155
ALTIN
153,6692

Erdoğan ve iktidar halkı kandırıyor: Türkiye Musul koalisyonuna dâhil edilmedi

Özgür Can Yaklaşık bir haftadır dünya gündeminden düşmeyen Musul operasyonu uluslararası basının ilgisini çekmeye devam ediyor. ABD öncülüğünde oluşturulan 65 devlet ise Bağdat hükümeti yanında IŞİD’e karşı havadan destek veriyor. Musul operasyonuna dâhil edilmeyen Ankara yönetimi ise kendi halkını kandırarak planlanan referandum için oy devşirme hesapları yapıyor. İlk önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve daha […]

Erdoğan ve iktidar halkı kandırıyor: Türkiye Musul koalisyonuna dâhil edilmedi
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Özgür Can

Yaklaşık bir haftadır dünya gündeminden düşmeyen Musul operasyonu uluslararası basının ilgisini çekmeye devam ediyor. ABD öncülüğünde oluşturulan 65 devlet ise Bağdat hükümeti yanında IŞİD’e karşı havadan destek veriyor. Musul operasyonuna dâhil edilmeyen Ankara yönetimi ise kendi halkını kandırarak planlanan referandum için oy devşirme hesapları yapıyor. İlk önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve daha sonra da Başbakan Binali Yıldırım’ın “Türkiye Musul operasyonuna katıldı” açıklamalarını yurt dışı kaynaklar yalanladı. Havuz Medyası ise halen halkı manipüle etmeye devam ediyor.  Erdoğan’ı da AKP’li sayarsak AKP’li siyasetçilerin tamamı Musul operasyonuna dâhil edildiklerini her mekânda bangır bangır bağırarak halkı kandırıyorlar.

AFP ve diğer uluslararası ajanslar Iraklı yetkililere dayandırdığı haberlerde de Türkiye’nin Musul operasyonuna dâhil edilmediğini aktardılar.

Katıldı mı katılmadı mı? Sorusunu, bölgenin aktörleri arasında olan eski Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin partisi Kürdistan Yurtseverler Birliği Ortadoğu temsilcisi Molla Yasin’e sorduk. Ayrıca mevcut Cumhurbaşkanı ve Talabani’nin arkadaşı Fuad Masum’a yakınlığı ile de bilinen Yasin, “kesin bilgi Türkiye Musul operasyonuna dâhil edilmedi, Erdoğan yalan söylüyor” dedi.

Peki Erdoğan neden Türk halkını kandırıyor olabilir:

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP iktidarı, Türkiye içinde IŞİD ve PKK terör örgütlerine ait yerler, şahıslar ve mekanlar bilindiği halde neden rahatsız olmuyor ve onlara karşı harekete geçmiyor da Suriye ve Irak’taki IŞİD ve PKK’dan rahatsız oluyor.

1-Başkanlık seçimi için, ‘Musul’a girdik Osmanlı topraklarını geri alıyoruz’ gerçek ve diplomasiden uzak Kasımpaşa ağzıyla söylenen ve kulağa hoş gelen bu sözlerin cahil kesim tarafından bir karşılığı var.

2- Amerikalı Neo-Con yazar Michael Rubin’in, Erdoğan’nın Musul operasyonuna katılmak istemesinin nedeni, “IŞİD liderinin kaçmasına yardımcı olacak” sözünü akla getirdi. Doğru ya IŞİD geçtiğimiz yıllarda Musul’da başta Türkmen olmak üzere Kürt ve Arap vatandaşlarına karşı bir katliam gerçekleştirdi o zaman Erdoğan neredeydi? Görünen o ki tıpkı Suriye’nin Cerablus köyünde oynanan tiyatro burada da sergilenecek. Ankara yönetimi Cerablus’a IŞİD’le savaşmak için girdiğini açıklamıştı. Ne hikmetse bir tane IŞİD’linin burnu dahi kanamadan Cerablus geri alındı(!). Böylece köşeye sıkışan IŞİD’liler derin bir nefes almışlardı. Aynı oyun Musul’da da oynanmak isteniyor. IŞİD’lilere karşı savaşmak için girip IŞİD’lileri kurtarmak hedefleniyor. Bundan dolayı da Bağdat yönetimi ve ABD öncülüğündeki 65 devlet Türkiye’yi operasyona dâhil etmiyor. Çünkü Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP’nin IŞİD konusunda sicili bozuk olduğu BM kayıtlarına çoktan geçmiş durumda.

3-Erdoğan’ı yöneten arakasındaki derin yapılar, “Türkiye’yi böldün böldün, bölemedin öldün” sözünü söylemiş olabilirler. Bunu nereden anlıyoruz çünkü Erdoğan’ın attığı her adım ülkemizi bir felakete ve bölünmeye götürüyor. Ama Recep Tayyip Erdoğan bunu kendi vatandaşına, ‘Gazze, Şam, Halep, Kahire, Musul, Kerkük’ diyerek sanki Osmanlı devleti yeniden kuruluyor açıklamalarıyla revize ediyor. Yani anlayacağınız büyüyerek(!) bölünüyoruz.

4-Dünya gündeminde ve ülkede, bu kadar yolsuzluğa batmış bir yönetim, IŞİD’e ait petrolü dışarı sattığı iddia edilen bir iktidar ve IŞİD’e gönderdiği ileri sürülen kimyasal silahlar konusu varken bu işten sıyrılmanın en iyi yolu güzelim ülkeyi geri dönülmez bir felakete sürüklemek.

Bu dört maddenin hangisi olursa olsun dördü de Türkiye’yi felakete sürüklediği açık.

YORUMLAR


    0 YORUM