USD
3,8225
EURO
4,6571
ALTIN
163,0203

Kılıçdaroğlu Bilal’in TÜRGEV’ine zorla bağış ödedi

İstanbul Mahkemesi, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na Bilal Erdoğan’ın yönetiminde olduğu TÜRGEV’in şikâyeti üzerine açılan iki ayrı davada 10 bin lira manevi tazminat ödemesine karar verdi. Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı seçiminden beş gün önce 5 Ağustos 2014 tarihli konuşmasında kendilerine hakaret ettiği gerekçesiyle, o dönemde başbakan olan Tayyip Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan, şikâyetçi olmuştu. Tayyip Erdoğan, darbe girişiminin […]

Kılıçdaroğlu Bilal’in TÜRGEV’ine zorla bağış ödedi
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

İstanbul Mahkemesi, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na Bilal Erdoğan’ın yönetiminde olduğu TÜRGEV’in şikâyeti üzerine açılan iki ayrı davada 10 bin lira manevi tazminat ödemesine karar verdi.

Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı seçiminden beş gün önce 5 Ağustos 2014 tarihli konuşmasında kendilerine hakaret ettiği gerekçesiyle, o dönemde başbakan olan Tayyip Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan, şikâyetçi olmuştu.

Tayyip Erdoğan, darbe girişiminin ardından hakaret davalarını geri çekme kararı almış, Kılıçdaroğlu hakkındaki davasını geri çekmişti.

Bilal Erdoğan’ın şikâyeti üzerine Kılıçdaroğlu hakkında iki yıl sekiz aya kadar hapis istemiyle iddianame düzenlenmişti.

TÜRGEV’den yapılan açıklamada, Kılıçdaroğlu hakkında 5 Ağustos 2014’te Atatürk Havalimanı’nda yaptığı ve yazılı basında yer alan açıklaması ile 2 Ağustos 2014 tarihli Sözcü gazetesinde yayınlanan söyleşisinde vakıfla ilgili hakaret içeren ifadeler kullandığı gerekçesiyle açılan iki ayrı dava karara bağlandı.

İstanbul 9. Asliye Hukuk Mahkemesi’ndeki karar duruşmasına katılan TÜRGEV’in avukatı Selma Yıldız, Kılıçdaroğlu’nun dava konusu sözlerinin tamamen hakaret mahiyetinde olduğunu savunarak, “Eleştiri, siyasetçinin hakkı ve görevidir. Ancak davacı vakıf, siyasi bir kurum ve figür değildir. Vakfın yönetiminde Bilal Erdoğan’ın yer alması vakfı siyasi bir figür haline getirmez. Bu suçlama gerçekliğe uygun olmadığı gibi görünen gerçekliğe de uygun değildir. Davanın kabulüne karar verilmesini talep ediyorum” dedi.

Davanın kısmen kabulüne karar veren mahkeme, Kılıçdaroğlu’nun her bir açıklaması için beşer bin liradan toplam 10 bin lira manevi tazminatı TÜRGEV’e ödemesine hükmetti.

YORUMLAR


    0 YORUM