USD
3,9705
EURO
4,6608
ALTIN
163,6913

Rıza Sarraf itiraf etmezse 75 yıl hapis yatacak

Üstü kapatılan 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasının kritik isimlerinden Rıza Sarraf, ‘dolandırıcılık‘tan hapiste bulunduğu ABD’de 4 ay sonra yeniden hâkim karşısına çıktı. Dosyanın incelenmesi için ertelenen davada Sarraf itiraf etmezse 75 yıl hapis yatacak. ABD’li Hakim Richard Berman, Zarrab’ın “davanın iptali ve delillerin geçersiz sayılması” taleplerine ilişkin duruşmada ki kararını daha sonra ki bir tarihte açıklayacağını duyurdu. […]

Rıza Sarraf itiraf etmezse 75 yıl hapis yatacak
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Üstü kapatılan 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasının kritik isimlerinden Rıza Sarraf, ‘dolandırıcılık‘tan hapiste bulunduğu ABD’de 4 ay sonra yeniden hâkim karşısına çıktı. Dosyanın incelenmesi için ertelenen davada Sarraf itiraf etmezse 75 yıl hapis yatacak.

ABD’li Hakim Richard Berman, Zarrab’ın “davanın iptali ve delillerin geçersiz sayılması” taleplerine ilişkin duruşmada ki kararını daha sonra ki bir tarihte açıklayacağını duyurdu.

İran kökenli Türkiye vatandaşı işadamı Rıza Sarraf, tüm suçlamalardan hüküm giymesi durumunda 75 yıl hapis cezası alabilir. Amerikan hukuk sistemine göre kişi işlediği suçları ve ilişki kurduğu kişilerin tamamını itiraf ederse alacağı cezalarda indirime gidiliyor.

 

İranlı iş adamı Rıza Sarraf, IŞİD ve İran petrolünü Türkiye üzerinden üçüncü ülkelere satmak, devlet adamları ve ailelerine rüşvet vermek, IŞİD’e Türkiye üzerinden silah temin etmek suçlarından ABD’de tutuklu yargılanıyor. Sarraf’ın avukatları, Erdoğan’ın geçen hafta New York’tan dönüşte yaptığı “Sarraf ABD’de FETÖ’nün yedirip içirdiği isimlere teslim ediliyor” açıklamasını ‘kanıt’ olarak mahkemeye teslim etmişti.

 

Öte yandan Rıza Sarraf’ın Türkiye’de bakan ve çocuklarına verdiği rüşvetin netleşmesinin ardından geçen Haziran’daki duruşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın hanımı Emine Erdoğan’a 7 milyon euro verdiğini itiraf etmişti. Hayır için alındığı belirtilince  ABD mahkemesi Emine Erdoğan’dan resmi fatura talep etmişti. Yaklaşık dört ay geçmesine rağmen bayan Erdoğan tarafından henüz bir belge sunulamadı.

 

 

YORUMLAR


    0 YORUM