USD
3,8465
EURO
4,5165
ALTIN
153,6902

Rusya ile “Boru Hattı Projesi” için imzalar atıldı

Rus doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya  taşıyacak olan “Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı Projesi” için Rusya ile hükümetler arası anlaşma imzalandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin görüşmelerinin ardından, ortak basın toplantısı  düzenledi. Türk Akımı anlaşması,  Enerji ve Tabii Kaynaklar  Bakanı Berat Albayrak ve Rus Enerji Bakanı Aleksandr Novak, tarafından imzalandı. Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı […]

Rusya ile “Boru Hattı Projesi” için imzalar atıldı
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Rus doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya  taşıyacak olan “Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı Projesi” için Rusya ile hükümetler arası anlaşma imzalandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin görüşmelerinin ardından, ortak basın toplantısı  düzenledi.

Türk Akımı anlaşması,  Enerji ve Tabii Kaynaklar  Bakanı Berat Albayrak ve Rus Enerji Bakanı Aleksandr Novak, tarafından imzalandı.

Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı Projesi, 31,5 milyar metreküp kapasite ve toplam iki hat   olacak. Hatlardan biri Türkiye’ye uzanacak  ve Türkiye’nin ihtiyaçları için kullanılacak. Diğer hattın ise Rus gazını Türkiye  üzerinden Avrupa’ya taşıması planlanıyor.

23. Dünya Uluslararası Enerji Kongresi kapsamında yapılan  toplantıların 2 gün daha süreceğini kaydeden Erdoğan, bakanlar ve uzmanlar  arasındaki görüşmelerle, kongrenin çok daha farklı bir zenginliğe kavuşacağını  dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, devlet başkanları olarak açılış konuşmalarında bir araya  geldiklerini ifade ederek, açılışın ardından ikili görüşmeleri  gerçekleştirdiklerini belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bakanlarımız ikili görüşmelerine devam  ediyor, devam edecekler. Uzmanlarımız aynı şekilde bu görüşmeleri devam  ettirecekler.” diye konuştu.

Ülkeler arasındaki ilişkileri özellikle ilgilendiren konuların ele  alındığını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ama bunun yanında ekonomik ilişkiler, ticari  ilişkiler, savunmayla ilgili ilişkiler, turizme yönelik, kültürel bütün bu  konuları ilgilendiren ilişkiler, bu görüşmelerde yer alıyor. Tabii bizim  Türkiye-Rusya arasındaki ilişkiler noktasında, bugün gerçekten sayın Putin ile  dolu dolu bir gün geçirdik. Sonunda bu az önce imzalanan anlaşmalar, hazır  hale geldi ve burada nokta Başkanlar huzurunda konulmuş oldu.” ifadelerini  kullandı.

Rusya Devlet Başkanı Putin de uzay, gemi ve diğer alanlarda iki ülke arasındaki işbirliğinin geliştirilmesnini ele alındığını belirtti. Putin, Rus  Uzay Ajansı’nın (Roscosmos) Türk füzelerinin tasarımı ve uzaya fırlatılması  ihalesine katılmaya hazır olduğunu bildirdi.

YORUMLAR


    0 YORUM