USD
3,7761
EURO
4,6218
ALTIN
161,3008

TSK’dan açıklama geldi! 80 DEAŞ hedefi vuruldu

Fırat Kalkanı Harekâtı’nın 53. gününde TSK yapılan operasyonla ilgili açıklamalarda bulundu. 80 DEAŞ terör örgütü hedefine, Ateş Destek vasıtaları tarafından atış yapılarak, ÖSO’nun ileri harekâtı desteklenmiş ve belirlenen hedeflerin tam isabetle etkisiz hale getirildiğini bildiren açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Muhalif unsurların Rai doğusundaki Taşlıhüyük meskûn mahallinin geri alınması maksadıyla başlattığı taarruzda, DEAŞ terör örgütünün […]

TSK’dan açıklama geldi! 80 DEAŞ hedefi vuruldu
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Fırat Kalkanı Harekâtı’nın 53. gününde TSK yapılan operasyonla ilgili açıklamalarda bulundu.

80 DEAŞ terör örgütü hedefine, Ateş Destek vasıtaları tarafından atış yapılarak, ÖSO’nun ileri harekâtı desteklenmiş ve belirlenen hedeflerin tam isabetle etkisiz hale getirildiğini bildiren açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Muhalif unsurların Rai doğusundaki Taşlıhüyük meskûn mahallinin geri alınması maksadıyla başlattığı taarruzda, DEAŞ terör örgütünün güçlü direnişi nedeniyle ilerleme sağlanamamıştır. Gün içerisinde yaşanan çatışmalarda 4 muhalif yaralanmış, destek sağlayan unsurlarımızda zayiat ve hasar meydana gelmemiştir. Muhalif unsurlarca, harekâtın başlangıcından bu yana kontrol sağlanan 134 meskûn mahalde (yaklaşık 1.110 km²) güvenliği artırıcı önlemler sürdürülmektedir.

Keşif ve gözetleme vasıtaları ile tespit edilen 80 DEAŞ terör örgütü hedefine, Ateş Destek vasıtaları tarafından atış yapılarak, ÖSO’nun ileri harekâtı desteklenmiş ve belirlenen hedefler tam isabetle etkisiz hale getirilmiştir.

Hava Kuvvetlerimize ait uçaklar tarafından; Mirkane, Taşlıhüyük ve Tileli’de bulunan 2 karargah binası, silah mevzii olarak kullanılan 3 bina ve muhtelif korugan tipi hedefler imha edilmiştir. Koalisyon güçleri tarafından; Dabık’ta tespit edilen DEAŞ TÖ unsurlarına yönelik icra edilen 1 hava harekâtı sonucunda 1 el yapımı patlayıcı imha edilmiştir. DEAŞ terör örgütünden temizlenen bölgelerde Muhaliflere destek sağlayan patlayıcı madde tespit ve imha timlerimiz tarafından, 4 el yapımı patlayıcı kontrollü olarak imha edilmiş, harekâtın başlangıcından bugüne kadar 28 mayın ve çoğu tuzaklanmış bin 156 EYP etkisiz hale getirilmiştir.

Suriye sınır hattında Bayraktar ve Gözcü ile kesintisiz keşif ve gözetleme faaliyeti icra edilmeye devam edilmektedir. AFAD ve Kızılay’a ait unsurlar ile ÖSO personeli ve sivillere yönelik lojistik faaliyetler kesintisiz olarak sürdürülmüştür.

Terör örgütleri tarafından kullanılan ve hudut bölgemizde güvenlik riski doğuran Suriye kuzeyinde, icra edilen koalisyon harekâtına destek veren Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgede yaşayan sivil halkın zarar görmemesi için her türlü tedbiri almakta ve bu konuda azami hassasiyet göstermektedir.”

YORUMLAR


    0 YORUM