USD
3,8218
EURO
4,6575
ALTIN
162,9896

Türk Telekom para kazandığı müşterileri fişleyecek

Türk Telekom, Amerikan bilgi ve iletişim şirketi Procera’dan para kazandığı müşterilerine karşı kullanmak için casus yazılım sipariş ettiği iddia edildi. TÜRK TELEKOM CASUS YAZILIM ALMIŞ! Amerika’da yayın yapan iş dergisi Forbes’de yer alan habere göre, İsveçli bir yazılımcı olan Kriss Anderson 4 Nisan’da şirketine, “Hayatım boyunca Erdoğan’ın acımasızlığının parçası olduğum için pişmanlık duymak istemiyorum. İstifa […]

Türk Telekom para kazandığı müşterileri fişleyecek
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Türk Telekom, Amerikan bilgi ve iletişim şirketi Procera’dan para kazandığı müşterilerine karşı kullanmak için casus yazılım sipariş ettiği iddia edildi.

TÜRK TELEKOM CASUS YAZILIM ALMIŞ!

Amerika’da yayın yapan iş dergisi Forbes’de yer alan habere göre, İsveçli bir yazılımcı olan Kriss Anderson 4 Nisan’da şirketine, “Hayatım boyunca Erdoğan’ın acımasızlığının parçası olduğum için pişmanlık duymak istemiyorum. İstifa ediyorum” yazan bir mail attı. Anderson’un ABD’li Procera şirketi için çalıştığı öğrenildi.

Anderson istifası sonrası kişisel nedenlerini açıklarken Türk Telekom’un Ankara merkezli Sekom şirketinin arabuluculuğuyla 6 milyon dolara yaptığı anlaşma yaptığını, istenilen zengin inceleme yazılımının görüntüde kullanıcıların isim, mail ve şifrelerini listeleyecek şekilde göründüğünü ancak içeriğinde ayrıca IP ve girilen sitelerin de belirtilmesinin istendiğini söyledi. Normalde iyi bir amaç için alındığı düşünülebilecek olan bu yazılımın otoriter bir toplumda oldukça kötü amaçlar için kullanılabileceğini bildiğini aktaran Anderson bu yüzden istifa ettiğini yazdı.

ERDOĞAN MUHALİFLERİ HAYATINI KAYBEDEBİLİR

Procera’da çalışan yarım düzine kişi ise isimlerini vermeden bu yazılım yüzünden Türkiye’de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a muhalefet olduğu düşüncesi ile hayatlarını kaybedebileceğini, ancak bu yazılım ile ilgili açıklamayı şirketin yapması gerektiğini söyledi.

Procera ise yaptığı açıklamada şirket olarak her zaman insan haklarına saygı duyduklarını ve müşterilerinin daha iyi hizmet sağlaması için yazılımlar yaptıklarını ifade ederek, hiç bir zaman izleme amaçlı ürünler üretmediklerini vurguladı. Procera yaptıkları yazılımların kanunlara ve uluslararası standartlara uygun olduğunu belirtip, geçen yıl değişen yönetim ile birlikte bu amaçta çalışmalarına devam ettiklerini kaydetti.

 

YORUMLAR


    0 YORUM