USD
4,4937
EURO
5,2915
ALTIN
186,8043

Türkiye Bakliyatçıları: Yerli tohum olursa üretim iki katına çıkar

Bakliyat sektörü, yerli tohuma geçilmesi  durumunda üretimin iki katına çıkacağını dile getirdiler. Türkiye Bakliyat sektörünün önde gelen firmalarından Reis Gıda, Nielsen Türkiye’ye yaptırdığı ve bin 24 kadın tüketicinin katıldığı ‘Beslenme ve Kuru Gıda Tüketim Alışkanlıkları & Marka Sağlığı Araştırması’ sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı. Açıklanan ankete göre,  “Birleşmiş Milletler (BM), 2016’yı neden Uluslararası Bakliyat Yılı seçmiştir?” sorusuna […]

Türkiye Bakliyatçıları: Yerli tohum olursa üretim iki katına çıkar
Yazı fontunu küçültür Yazı fontunu büyütür

Bakliyat sektörü, yerli tohuma geçilmesi  durumunda üretimin iki katına çıkacağını dile getirdiler.

Türkiye Bakliyat sektörünün önde gelen firmalarından Reis Gıda, Nielsen Türkiye’ye yaptırdığı ve bin 24 kadın tüketicinin katıldığı ‘Beslenme ve Kuru Gıda Tüketim Alışkanlıkları & Marka Sağlığı Araştırması’ sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı.

Açıklanan ankete göre,  “Birleşmiş Milletler (BM), 2016’yı neden Uluslararası Bakliyat Yılı seçmiştir?” sorusuna “Kadınların yüzde 57’si bakliyatın ekonomik bir ürün olduğunu, yüzde 49’u bakliyatın açlığa çare olduğunu, yüzde 47’si bakliyatın tok tuttuğunu, yüzde 38’i bakliyatın değer kattığını, yüzde 19’u bakliyatın toprağı beslediğini belirtmiş”. Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, çıkan bu sonucun kadınların bakliyat konusunda ciddi bir bilgiye sahip olduğunun ispatı olduğunu vurguladı.

Ayrıca, bakliyatın tüm dünyada obezite ve açlığın önlenmesinde önemli bir ürün olduğunu vurgulayan Mehmet Reis, buna karşın Türkiye’nin son 25 yılda kuru bakliyat üretiminin yüzde 46 azaldığını kaydetti. Yerli tohumla yapılan bakliyat üretimine dünyanın dört bir yanından yoğun talep geldiğini ifade eden Reis, yerli tohumla birlikte üretimin iki katına çıkacağını ve 1.5 milyar dolar ihracat yapılabileceğini dile getirdi.

 

YORUMLAR


    0 YORUM